Kamuflaj Nedir?

0
Advertisement

Askerlerin çevreye uyum sağlamak amacı ile kullanmakta oldukları kamuflaj ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

kamuflaj

Askeri birliklerin, malzemenin, önemli yapıların düşman gözünden saklanması için beneklerle, çizgilerle, renklerle, görünüşünü değiştirmeye «kamuflaj» (alalama) denir. İnsanlar kamuflaj fikrini doğadan almışlardır. Birçok hayvanların rengi, birçoklarının da vücut yapısı yaşadıkları çevreye uygun olur.

Kamuflaj eskiden beri savaşlarda kullanılan bir usuldür. Ancak, uçakların kullanılmaya başlandığı I. Dünya Savaşı’ndan beri daha büyük bir önem kazanmıştır. Düşman keşif uçaklarının, yaptıkları uçuşlarla askerî, birlik ve teçhizatın yerini kolayca öğrenmelerini önlemek için birçok kamuflaj usullerine başvurulmuştur.

II. Dünya Savaşı’nda ise kamuflaj hemen hemen her türlü askerî faaliyette uygulandı. Arktika bölgelerinde kullanılan beyaz üniformalardan, ormanlık yerlerde kullanılan yeşil benekli koyu renk elbiselere, şehirleri örten duman perdelerine varıncaya kadar başvurulan bütün çareler kamuflaj usullerindendir.

Düşmanın hava gözetlemesinden kurtulmak için başvurulan kamuflaj usulleri çok çeşitlidir. Toprakları düşman gözlerinden saklamak için üstlerine toprak yığılır, dallar örtülür; uçak alanları, havadan bakınca tarlalar, yollar gibi görünecek şekilde boyanır. Birçok yapıların yanları, çatıları sanki yol oradan geçiyormuş gibi boyanabilir. Bir limandaki savaş gemileri, limanın üstüne kamuflaj ağları gerilerek düşman gözünden saklanır.

Advertisement

Savaş gemilerinin dalga dalga boyanarak kamuflajına I. Dünya Savaşı’nda başlanmıştı. Bu usul II. Dünya Savaşı’nda daha da ilerledi. Gemilerin denizden ayırdedilmiyecek şekilde boyanması düşmanı yanılttığı için bütün savaş gemileri bu şekilde boyandı.

Ote yandan, yapılan kamuflajı anlamak için de çeşitli usuller bulunmuştur. Bunların başında hava fotoğrafçılığı gelir. Kızılötesi ışınlara karşı duyarlı olan filimlerle çekilen fotoğraflarda normal olarak görünmiyen maddeler açığa vurulabiliyor. Askerî uzmanlar bu çeşit fotoğraflar sayesinde çok çeşitli kamuflajların altında ne olduğunu anlamayı başarmıştır.


Leave A Reply