Kan Grupları Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Kan grupları nelerdir? Kan gruplarının özellikleri, hangi kan grubu kimden kan alabilir yada verebilir? Hakkında bilgi.

kan-gruplariKAN GRUPLARI;

İnsanlarda, alyuvarlarında bulunan (aglutinojen) allerjik özelliği olan maddelere göre sınıflandırılan A-B-AB ve 0 olmak üzere tanımlanan dört ana grup kan vardır. Bu ana grupların ayrıca, özellik gösteren daha başka alt grupları da bulunmaktadır. A-Rh (+) ve 0 Rh ( + ) en çok olan kan gruplarıdır. AB — Rh (-) ve B- Rh (-) çok az bulunur.

Herhangi bir nedenle kan nakli (transfüzyonu) gerektiğinde acil tedavinin zamanında yapılabilmesi için herkesin kendi kan grubunu bilmesi şarttır. En ideal şekli ile, At ancak aynı grup kanlar arasında kan alışverişi yapılır. Unutulmamalıdırki kan uyuşumu kesinlikle gereklidir.

Kan gruplarından A grubundaki insanların alyuvarlarında A grubu maddeler; B grubundaki insanların alyuvarlarında B grubu maddeler vardır. AB grubunda ise, hem A ve hem de B grubu maddeler bulunur. (o) Kan grubundaki insanların alyuvarlarında ise (A) ve (B) grubunda bulunan maddeler bulunmaz.

Advertisement

Kan grupları Dünya yüzeyinde az çok gruplaşmış bir dağılım gösterir. Örneğin; Avrupa ve Amerika’da (A) grubu daha çoktur.

Çeşitli nedenlerle kan verme durumu ortaya çıkabilir. Bu durumda, herşeyden önce alıcı ve vericinin aynı kan grubundan olmasına dikkat etmek gerekir. Ayrıca kan verme sırasında; kan yavaş yavaş, damla damla verilmelidir. Ancak çok acil durumlarda hızlı olarak dakikada 50 – 100 cm³ verilebilir.

Kan vericiden alındığı gibi alıcıya verilir ya da yalnız kırmızı kan hücreleri verilebilir. Bu özellikle uzun süre devam eden kansızlıklarda fazla kanama geçirenlerde olmaktadır.

Trombosit denen kan hücreleri kanama durumunu önlemede kullanıldığı gibi bazen modern kanser tedavisinde, plazma, yanıklarda, hemofili denen kanamanın durmadığı durumlarda kullanılmaktadır.

Advertisement

Leave A Reply