Kan Grupları Tablosu

11

Kan Uyum Tablosu, hangi kan grubu hangi kan grubundan kan alabilir, hangi kan grubu ile uyumludur şematik gösterimi.

Kan Grupları Tablosu

Kan bakımından insanlar başlıca 4 grupa ayrılır: 1 — A Grubu; 2 — B Grubu; 3 — AB Grubu; 4 — 0 Grubu. Bunlardan başka birtakım ara gruplar daha vardır. Ayrıca, kanda RH harfleriyle gösterilen özel bir etken bulunur. Kan gruplarının özellikleri şunlardır:

Advertisement

A Grubu — Bu gruptan olanlar hem kendi gruplarından, hem de 0 grubundan kan alabilirler. Başka gruptakilere kan veremezler.

B Grubu — Bu gruptan olanlar da tıpkı A grupundakiler gibi, hem kendi gruplarından, hem de 0 grubundan kan alabilirler, başkasına veremezler.

AB Grubu — Herkesten kan alabilirler. Bunlara «genel alıcılar» denir.

0 Grubu — Belirli bir miktarda herkese kan verebilir, kendi gruplarından başka hiçbir gruptaki insandan kan alamazlar. Bunlara da «genel vericiler» denir.

Advertisement

RH Etkeni — Karı-kocada bu etkenin uyuşmazlığı, doğacak çocuk için, ölüm tehlikesi yaratan bir kan bozukluğuna yol açar.
11 yorum

  • necla abla onlar tahmin illaki öyle olacak değil benim annemde babamda a pozitif bende a pozitifim ama kardeşim b nagatif annemler araştırdılar böyle durumlar nadiren rastlana biliyormuş yani bu tahminler illa olacak diye bişey yok

   • Aileden birinin anne veya babadan birinin B geninin taşıması gerekir.Diger türlü b olma ihtimali yoktur.

  • Kan grubuyla ilgili genler 2 farklı genle belirleniyor örneğin sizin A0 ve RH +- ise Burda baskın olan gen A ve + dolayısıyla fenotipinize bu A+ olarak yansır ama kızınıza sizden – ve 0 genleri gitmiş olabilir çaprazlanirken .. Babasından da aynı şekilde 0 ve – genlerini aldıysa çekinik olan 00 rh– Kan grubunu yansıtır fenotipine ..

 1. Necla hanim, siz ve kocanizin genlerinde ayni zamanda 0 geni bulunmasi dolayisiyla kizinizin 0 kan grubu olmasi mumkundur.

  • İlk cocukta bir sıkıntı olmayabilir ama 2.de antikor kanı çökeltcegi icin sıkıntı doğurabilir bu sorun artık aşılarla çözülebilir.

 2. Anne adayı b rh pozıtıf baba adayı a rh pozıtıf ilerde bir sorun olur mu bız nısanlıyız evlenmek ıstıyoruz

  • Bunun yanıtını mutlaka bir sağlık kuruluşundan alın. İnternet üzerinden genel bir bilgiye ulaşabilirsiniz ancak mutlaka bu sorunun yanıtını bir sağlık kuruluşunda çalışan bir uzmandan alın…

Leave A Reply