Kan Hücreleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Kan Hücreleri nelerdir? Kan hücrelerinin görevleri, alyuvarlar, akyuvarlar özellikleri ve görevleri hakkında bilgi.

Kan Hücreleri görevleri bakımından üç ayrı grupta incelenirler. Birincisi “kırmızı kan hücreleredir (alyuvarlar-eritrositler). Bu hücrelerin görevi, oksijeni akciğerlerden dokuları, karbondioksiti de dokulardan akciğerlere taşımaktır. ikincisi akyuvarlardır (lökositler). Bu hücreler vücudun mikroplara ve çeşitli zararlı maddelere karşı savunmasına katkıda bulunurlar. Değişik görevi olan üçüncü grup kan hücreleri “trombositler”dir. Trombositler, kanın pıhtılaşmasını sağlayan hücrelerdir.

Alyuvarların içinde «hemoglobin» denilen bir madde vardır. Bu madde sayesinde alyuvarlar havadaki oksijen gazını alırlar. Kan, vücudu dolaşırken, hayat için pek lüzumlu olan bu gazı bütün hücrelere ulaştırır; vücutta toplanan zehirli karbon gazını da gene kandaki hemoglobinler emer. Böylece kirlenen kan, akciğerlere gelir, solunum sayesinde, bu zehirli gazlar dışarı atılır, onun yerine havadan yeniden oksijen alınır.

Demek oluyor ki alyuvarların yaşamamız için büyük bir önemi vardır: Bir yandan vücudu beslerken, bir yandan da vücutta oluşan zehirli maddeleri dışarı atmaya yararlar.

Akyuvarlara gelince; bunlar, içeri girmiş olan mikroplara karşı vücudu koruyan ordulardır. Çok defa, vücuda mikrop girince, kandaki akyuvarların sayısı artar. Böylece, mikroplara karşı daha zorlu bir savaş açılmış olur.

Advertisement

Leave A Reply