Kan Şekeriniz Yüksekse Öğün Atlamanız Gerekir mi? Ne Yapmalıyım?

0

Kan şekeriniz yüksek ise ve şeker hastası iseniz öğün atlamanız gerekir mi? Neden kan şekeri yükselir?

diyabet

Kaynak: pixabay.com

Yüksek kan şekeri seviyeleri zamanla gözlerinizdeki, böbreklerinizdeki, kalbinizdeki, beyninizdeki ve ayaklarınızdaki küçük arterlere ve sinirlere zarar verebilir. Şeker hastalığınız varsa, doktorunuz sizin için farklı bir hedef belirlemedikçe, yüksek kan şekeri, açlıkta 130 mg/dL’nin ve yemekten iki saat sonra 180 mg/dL’nin üzerinde olarak tanımlanır. Kan şekeri seviyenizi yakından yönetmek, diyabetle sağlıklı yaşamanın anahtarıdır.

Kan şekeri seviyeniz yüksekse öğün atlamayın; bunun yerine, yüksek okumanızın arkasındaki nedenleri anlamaya çalışın ve sağlıklı beslenerek ve egzersiz yaparak biraz hasar kontrolü yapın.

Neden

Kan şekeri seviyeleriniz olması gerekenden yüksekse, yükselmeye neyin neden olduğunu belirleyerek başlayın. Normalden daha fazla karbonhidrat mı yediniz? Tahıllarda, patateslerde ve şekerde bulunan karbonhidratlar, kan şekeri seviyenizi en çok artırır ve çok fazla yemek, yüksek glikoz seviyelerine neden olabilir. Her zamankinden daha fazla stresli misiniz veya kendinizi hasta mı hissediyorsunuz? Stres ve hastalık da kan şekeri seviyenizi yükseltir. Her zamanki yürüyüşünüzü atladınız mı veya ilaçlarınızı almayı mı unuttunuz? Hem egzersiz hem de reçeteli ilaçlar kan şekeri seviyenizi düşürür. Ne yediğiniz, nasıl hissettiğiniz, ne kadar egzersiz yaptığınız ve aldığınız ilaçlar ve takviyeler hakkında bir günlük tutmak, yüksek kan şekerinizin nedenini anlamanıza yardımcı olabilir.

Öğün atlamak

Öğün atlamak aslında kan şekeri seviyenizi artırabilir. Vücudunuz yiyeceklerden düzenli bir enerji kaynağı alamıyorsa, karaciğeriniz panikleyebilir ve kan dolaşımınıza glikoz salmaya başlayabilir. Bu glikoz, depolanmış karaciğer glikojeninden gelebilir veya proteinden yeni sentezlenebilir. Öğün atlamak kan şekerinizin yükselmesine neden olabilir, bu nedenle yüksek kan şekerini düşürmek için öğün atlamayın.

Sağlıklı yemek

Öğün atlamak yerine protein içeren dengeli bir öğün tüketin. Protein, pankreasınızı, kan şekeri seviyenizi düşürmek için gereken hormon olan insülin üretmesi için uyarabilir. Kan şekeri seviyeniz yüksekse, normal yemek saatinizde sağlıklı bir yemek yiyin. Makarna, pirinç, ekmek, tatlı ve hamur işleri gibi kan şekerinizi daha da yükseltebilecek yüksek karbonhidratlı yiyeceklerden kaçının. Bunun yerine brokoli, mantar ve soğan gibi nişastalı olmayan sebzelere dayalı sağlıklı bir yemek yiyin; balık, tavuk veya etten bir porsiyon protein; ve avokado, fındık veya zeytinyağından elde edilen sağlıklı yağlar. Yemeğinizin etkisini ölçmek için kan şekeri seviyenizi düzenli aralıklarla izlemeye devam edin.

diyabet

Kaynak: pixabay.com

Düzenli egzersiz

Egzersiz, yüksek kan şekeri seviyenizi yönetmenize yardımcı olacak en iyi stratejidir. Yürüyerek, bisiklete binerek veya bahçıvanlık yaparak hareket ettiğinizde, vücudunuzun kasları kanınızda dolaşan ekstra glikozun bir kısmını kullanır. Egzersiz aynı zamanda hücrelerinizi insüline karşı daha duyarlı hale getirir ve bu da kan şekeri seviyenizi sağlıklı aralığa geri getirmenize katkıda bulunabilir. Orta hızda yürümek çoğu insan için en iyi egzersizdir. Uygun şekilde nemlendirin ve kan şekeri seviyenize dikkat edin.

Tıbbi Sorumluluk Reddi


Leave A Reply