Kanat Skapula Nedir? Nasıl Anlaşılır? Nedenleri Belirtileri Teşhis Tedavisi

0

Kanat Skapula nedir, nedir meydana gelir? Kanat Skapula belirtileri, teşhis ve tedavi seçenekleri nelerdir? Kanat Skapula nasıl önlenir?

Kanat Skapula

Skapular kanatlanma, bazen kanat skapula olarak adlandırılır, kürek kemiklerini etkileyen bir durumdur. Skapula, kürek kemiği için anatomik terimdir.

Kanat Skapula

Kürek kemikleri genellikle göğüs duvarının arkasına yaslanır. Kanat Skapula, bir kürek kemiği dışarı çıktığında meydana gelir.

Durum nadir olmakla birlikte, genellikle ağrılıdır ve torba kaldırmak veya dişlerinizi fırçalamak gibi günlük aktiviteleri zorlaştırır.

Kanat Skapulanın belirtileri nelerdir?

Kanat Skapula semptomları, altta yatan nedenin yanı sıra ilgili kas ve sinirlere bağlı olarak kişiden kişiye değişir. Skapular kanatlı çoğu insanın dışarı çıkan bir kürek kemiği vardır. Bu, bir sandalyede oturmayı veya bir sırt çantası takmayı rahatsız edebilir.

Kanat skapula sinir hasarının bir sonucuysa, boynunuzun, omuzlarınızın ve kollarınızın kaslarında zayıflığa neden olabilir. Bu zayıflık, ağır nesneleri kaldırma, çekme ve itmeyi zorlaştırabilir.

Kanat skapula genellikle kolunuzu omzunuzun üzerine kaldırma yeteneğinizi etkiler. Ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer semptomlarla ilişkili olabilir:

 • boynunuzda, omuzlarınızda ve sırtınızdaki ağrı veya rahatsızlık
 • yorgunluk
 • sarkık bir omuz

Kanat skapulaya ne sebep olur?

Kanat skapula neredeyse her zaman kollarınız, sırtınız ve boynunuzdaki kasları kontrol eden üç sinirden birine verilen hasar neden olur:

 • Serratus ön kasını kontrol eden uzun torasik sinir
 • rhomboid kasları kontrol eden dorsal skapular sinir
 • trapezius kasını kontrol eden spinal aksesuar sinir

Yaralanmalar ve ameliyatlar bu sinirlere ve kaslara zarar verebilir.

Yaralanmalar

Çeşitli yaralanmalar önemli sinirlere ve kaslara zarar verebilir ve Kanat skapulaya yol açabilir.

Travmatik yaralar

Boyun, üst sırt ve omuz kaslarınızı kontrol eden sinirlerde travma Kanat skapulaya yol açabilir. Travma örnekleri arasında omzunuzu yerinden oynatma veya boynunuzu alışılmadık bir şekilde bükme yer alır.

Tekrarlayan hareket yaralanmaları

Tekrarlayan hareketler de yaralanmalara neden olabilir. Bu tür yaralanmalar sporcular arasında yaygındır, ancak aşağıdakiler gibi günlük görevlerden de kaynaklanabilir:

 • Araba yıkamak
 • kazma
 • uzanırken kollarını kullanarak başını kaldırmak
Travmatik olmayan yaralanmalar

Travmatik olmayan yaralanmalar fiziksel güçten kaynaklanmaz. Bunun yerine, aşağıdakilere neden olabilir:

 • grip, çocuk felci veya bademcik iltihabı gibi viral hastalıklar
 • ilaca alerjik reaksiyonlar
 • aşırı dozda ilaç
 • herbisitler gibi toksinlere maruz kalma
 • konjenital kalp defekti, servikal radikülopati ve kas distrofisi gibi bazı tıbbi durumlar
Ameliyat

Kaburga rezeksiyonları, mastektomiler ve genel anestezi gerektiren prosedürler sinir hasarına neden olabilir.

Kanser için Destekleyici Bakım üzerine bir çalışma, genel bir göğüs kanseri tedavisi olan aksiller diseksiyon geçiren insanları takip etti. Ankete katılan 112 kişiden yüzde 8’i ameliyattan 15 gün sonra Kanat Skapula sergiledi.

Kanat Skapula

Kanat Skapula nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz önce belirgin kanat işaretleri için kürek kemiğinize bakacaktır. Ayrıca sizden belirli kol veya omuz hareketlerini gerçekleştirmenizi isteyebilirler. Doktorunuza, boynunuzu, kollarınızı veya sırtınızı etkileyebilecek son yaralanmalar, hastalıklar veya ameliyatlar hakkında bilgi verin.

Doktorunuz kanatlı bir kürek kemiğiniz olduğuna karar verirse, serratus anterior, trapezius veya rhomboid kaslarla ilişkili olup olmadığını görmek için elektromiyografi kullanabilirler.

Kanat Skapula nasıl tedavi edilir?

Hangi sinir ve kasın buna neden olduğuna bağlı olarak, Kanat Skapulanın hem cerrahi olmayan hem de cerrahi tedavi seçenekleri vardır.

Ameliyatsız tedavi

Serratus anterior sinirin hasar görmesinden kaynaklanan Kanat Skapula vakaları bazen iki yıl içinde kendi kendine iyileşir. Doktorunuz ayrıca hafif fizik tedavi önerebilir veya iyileşmenizden birkaç ay önce bir destek kullanırsınız.

Dorsal skapular sinirin hasar görmesinden kaynaklanan Kanat Skapula için doktorunuz muhtemelen bir fizik ve masaj terapisi karışımı önerecektir. Ayrıca kas gevşeticiler, antienflamatuar ilaçlar, analjezikler veya her üçünün bir kombinasyonunu reçete edebilirler. Askılar gibi destekler de yardımcı olabilir.

Cerrahi olmayan tedavi seçenekleri herhangi bir rahatlama sağlamazsa, doktorunuz ameliyat önerebilir. Ek olarak, travmatik bir yaralanmanın neden olduğu Kanat Skapulanın ameliyat gerektirme olasılığı daha yüksektir.

Cerrahi tedavi

Kanat Skapula için en yaygın cerrahi tedaviler sinir ve kas transferleridir. Bu ameliyatlar bir sinirin veya kasın tamamını veya bir kısmını almayı ve vücudun başka bir kısmına taşımayı içerir. Kanat Skapula için sinir ve kas transferleri genellikle omuz, sırt veya göğse odaklanır.

Başka bir seçeneğe statik stabilizasyon denir. Bu prosedür, skapulayı omurlarınızdan dışarı çıkan kemikli parçalar olan kaburgalara veya vertebral spinöz işlemlere bağlamak için bir askı kullanmayı içerir. Askının zamanla uzaması ve Kanat Skapulanın geri dönmesine neden olma riski vardır.

Diğer tedaviler işe yaramazsa doktorunuz skapulothoracic fusion adlı bir prosedür önerebilir. Bu, skapula’nın doğrudan kaburgalara bağlanmasını içerir. Bu işlemden sonra kollarınızı kaldıramayabilirsiniz. Ayrıca kalıcı kemik kırıkları ve akciğer problemlerine neden olabilir. Doktorunuz muhtemelen bu prosedürü sadece alternatif yoksa önerecektir.

Ev egzersizleri

Evde esneme gücünüzü ve hareket açıklığınızı geliştirmenize yardımcı olabilir. Bazı durumlarda, germe ve egzersiz Kanat Skapulayı daha da kötüleştirebilir, bu nedenle herhangi bir evde egzersiz yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Omuzlarınızı güçlendirmek için skapular stabilizasyon egzersizlerini deneyin.

Kanat Skapulayı nasıl önleyebilirim?

Kanat Skapula her zaman önlenemez, ancak riskinizi şu yollarla azaltabilirsiniz:

 • mümkünse tekrarlayan omuz veya kol hareketlerinden kaçınmak
 • doğru duruşu korumak
 • ergonomik bir sandalye veya yastık kullanma
 • omuz dostu ergonomik çanta ve sırt çantaları kullanma
 • omuzlarına çok fazla ağırlık taşımaktan kaçınmak
 • boynunuzdaki, omuzlarınızdaki ve üst kollarınızdaki kasların gerilmesi ve güçlendirilmesi

Kanat Skapula iyileşmesi

Kanat Skapuladan kurtulmak, ilk nedene, tedavi yöntemine ve etkilenen sinir ve kaslara bağlı olarak birkaç aydan birkaç yıla kadar sürebilir. Cerrahi olmayan tedavi seçenekleri hemen çalışmaya başlayabilirken, cerrahi tedavinin sonuç vermesi birkaç ay sürecektir.

Kanat Skapula genellikle iyileştirilebilirken, nadir durumlarda sürekli azalmış hareket açıklığı yaşayabilirsiniz. Tam iyileşme şansınızı artırmak için belirtiler yaşamaya başlar başlamaz doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.


Leave A Reply