Kanda Hangi Bakteriler Bulunur? Hastalıkları, Kanda Bulunan Bakteriler

0
Advertisement

Kanda hangi bakteriler bulunabilir ve ne gibi hastalıklara yol açarlar? Kanda bulunabilecek bakterilerin özellikleri hakkında bilgi.

Kanda Bulunan Bakteriler

Bazıları hastalık ve enfeksiyona neden olabilen birçok farklı bakteri türü vardır. Bakteriler cilt, bağırsak ve kan dahil olmak üzere vücudun farklı bölgelerinde yaşayabilirler. Bazı bakteriler kan dolaşımına girdiklerinde ciddi hastalıklara ve hatta ölüme neden olabilirler. Hangi bakterilerin kan içerisine girebileceğini bilmek faydalıdır.

E. Coli

E. coli olarak da bilinen bazı Escherichia coli suşları, bağırsak sistemine girdiklerinde gıda zehirlenmesinden sorumludur. Bu suşlar kan dolaşımına girdiğinde, kırmızı kan hücrelerini yok edebilir ve anemiye, komaya ve hatta ölüme neden olabilirler.

Streptokok

Streptokok veya strep gibi çeşitli bakteriler, diğer problemlerin yanı sıra boğaz ağrısına ve cilt enfeksiyonlarına neden olurlar. Bir tür strep bakteri olan A Grubu, kan dolaşımına girdiğinde, sonuçlar yaşamı tehdit edici olabilir. Bu bakteriler, şok, koma ve spesifik bir cilt nekrozuna neden olabilir.

Stafilokok

Stafilokok bakterileri de staph olarak adlandırılır, hızla çoğalır ve ciddi enfeksiyonlara yol açabilir. Stafil bakterileri kan dolaşımına girdiklerinde, iltihaplanma, şişme, irin oluşumu ve yüksek tansiyona neden olabilirler. Virüs bulaşan kişi tedavi edilmezse, ölüm meydana gelebilir.

Advertisement

Leave A Reply