Kandıra Nerededir?

0

Kandıra nerededir? Kandıra hangi ilimize bağlıdır? Kandıra ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

kandiraKandıra; Kocaeli İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 2 bucağı (Akçaova, Kaymaz), 69 köyü vardır, ilin kuzeyinde; kuzeyden Karadeniz, doğudan Sakarya’nın Kaynarca, güneyden ilin Merkez, batıdan İstanbul’un Şile ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

Yer şekilleri genelde 100-150 m yüksekliği geçmeyen tepelerle ırmak boylarında uzanan düzlüklerden oluşur. Karadeniz kıyı kesiminde Kefken, Kerpe köyleri çevresinde denize dik inen kayalıklar, kayalıklar arasındaki kıyı girintileri ve fazla geniş olmayan kumullar görülür. Kefken Köyü doğusunda Cebeci Köyü kıyılarında geniş kumullar uzanır. Kıyıdan içeri doğru gidildikçe arazi yükselir, Kerpe Köyü güneyinde Babadağ’da 232 m’ye ulaşır. Daha güneyde, İzmit Merkez İlçe sınırında Eren Tepe ve Balaban Tepe’ de 400 m’ye ulaşılır. Doğançay ile Yulaflı Dere’nin birleşmesiyle oluşan ve Karadeniz’e dökülen Sarısu Deresi başlıca ırmaktır. Düzlerdere, uzundüz Dere, Kumcağız Dere, vb küçük dereler de Karadeniz’e dökülür. Kefken Köyü doğusunda kıyı kumullarının güneyinde içi ormanlarla kaplı Acarlar Gölü yer alır. Genelde ılıman ve yağışlı Karadeniz ikliminin gözlendiği ilçede, yıllık ortalama sıcaklık 14°Ç, yağış tutarı 1.153 mm’dir. Uzun yıllardır süren düzensiz yararlanma sonucu yok olan ormanların arta kalanlarından yakacak odun üretiminde yararlanılır. Karadeniz’e bakan yamaçlar üzerinde meşe, kayın, kestane, ılamur ve çok zengin ormanaltı bitki topluluklarıyla nemcil ormanlar uzanır, ormanlar ilçe topraklarının % 35’ini kaplar. Karadeniz kıyılarında Kerpe ve Kefken çevresinde geniş alanlarda, iğneyapraklı türlerle, ağaçlandırma yoluyla orman kurma çalışmaları yapılmaktadır. Ekonomi; tarım (buğday, yulaf, mısır, fiğ, fasulye, keten, şekerpancarı, ayçiçeği), meyvecilik (elma, üzüm, armut) hayvancılık ve balıkçılığa dayanır. Hindi üretimiyle ünlü ilçede, nitelikli hindi ırkı sağlamak amacıyla Hindi Üretme İstasyonu kurulmuştur. Kefken Köyü’nde balıkçılık gelişmiştir. Kefken, Kerpe ve Cebeci köylerinde turizm hızlı bir gelişme içindedir. Tatil evleri ve çadırlı kamp yerleri yaz ayalarında kıyı kesiminde çok sayıda yerli turist çeker. İlçe merkezinde, tarım ürünlerinin (özellikle keten, mısır, buğday, ayçiçeği) korunduğu büyük depolar vardır. İlçenin tek önemli endüstri kuruluşu, Gimtaş Kablo Sanayii, yılda 2.000 ton kablo üretir.

Deniz düzeyinden 100 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 50 km, Karadeniz kıyısına (Kefken Köyü) 10 km uzaklıktadır.


Leave A Reply