Kangal İlçesi Nerededir?

0

Kangal nerededir? Kangal hangi ilimize bağlıdır? Kangal ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

kangalKangal; Sivas İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 5 bucağı (Alacahan, Çetinkaya, Deliktaş, Kavak, Kuşkayası), 122 köyü vardır. İlin orta güneyinde; Doğudan Divriği, batıdan Altınyayla, güneyden Gürün, kuzeyden Ulaş ve Merkez ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe toprakları, ırmaklar tarafından derin biçimde yarılmış yaylalar ve bunları çevreleyen dağlarla kaplıdır, ortalama yükselti 1.800-2.000 m arasındadır. Batıda Kulmaç Dağları, kuzeyde tecer Dağları, doğuda Yama dağı üzerinde Ozangediği Tepe (2.371 m) en yüksek noktalardır. Kulmaç Dağı’ndan doğan Balıklıtohma Çayı, Havuz, Kamışlı dereleriyle beslenir, Malatya’da Fırat’a katılır. Kangal Çayı, Kalkım Çayı öteki önemli ırmaklardır. Kara ikliminin gözlendiği ilçede, yıllık ortalama sıcaklık 7°C, yağış tutan 400 mm ‘dir. Egemen bitki örtüsü, bozkır olmakla birlikte, ırmak tabanlarıyla köyler yakınında kavak ve söğüt ağaçlan göze çarpar. Ekonomi, tarım, (buğday, arpa, çavdar, fiğ, şekerpancarı, patates), hayvancılığa (koyun, keçi) dayanır. Az miktarda elma ve armut yetiştirilir. Kangal-Alacahan arasındaki tepelerde zengin demir filizi, güneydoğuda linyit yatakları vardır. Köylerde halı ve kilim dokumacılığı yaygındır. Kangal çoban köpekleri, son yıllarda dünyaca aranılan bir cins durumuna gelmiştir.

Malatya-Sivas Karayolu üzerinde, deniz düzeyinden 1.540 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 90 km uzaklıktadır.


Leave A Reply