Kanınızı Nasıl Temizlersiniz? Detoks Yöntemleri Ne Kadar Etkili, Ne Yapmalı?

0
Advertisement

Kanınızı temizlediğini iddia eden ürünler. Piyasadaki birçok ürün kendilerini detoks ajanı olarak tanıtmaktadır. Detoks çayları ne kadar etkili?

detoks

Kaynak: pixabay.com

Kanınızı nasıl temizlersiniz?

Detoks, 21. yüzyılın önemli bir moda kelimesidir. Diyet detokslarından arınmalara ve kan detokslarına kadar, vücudunuzu temizlemenize ve detoksifiye etmenize yardımcı olmayı vaat eden birçok farklı program ve teknik var. İdeal olarak, bu detokslardan birini yaptıktan sonra daha enerjik hissedeceksiniz. Bununla birlikte, iddiaların çoğunun arkasında çok fazla araştırma yoktur ve karaciğerinizin kanınızı temizlemede zaten oynadığı rolü gözden kaçırır.

Karaciğeriniz kanınızı nasıl temizler?

Karaciğer vücudunuzun en büyük organlarından biridir. Vücudunuzu detoksifiye etmek için hayati önem taşır.

Karaciğeriniz:

 • kanını filtreler
 • besinleri işler
 • ilaçların ve alkolün parçalanmasından kaynaklanan yan ürünler gibi toksinleri giderir
 • Karaciğerinizde binlerce lobül bulunur. Bu küçük alanlar kanı süzer ve vücudunuzdaki maddeleri parçalamak için safra adı verilen bir madde üretir ve serbest bırakır.

Karaciğerinizin toksinleri parçalama yollarından bazıları şunlardır:

 • amonyağın üreye dönüştürülmesi
 • kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasının atık ürünü olan fazla bilirubinin işlenmesi ve ortadan kaldırılması
 • kanınızdaki bakterileri ve potansiyel olarak zararlı toksinleri ortadan kaldırmak için bağışıklık sistemi hücreleri üretmek

Karaciğeriniz ana kan filtreleme sisteminiz olsa da, birkaç başka filtreleme organınız var:

Advertisement
 • Akciğerleriniz, sigara dumanından kaynaklanan toksinler gibi havadaki zararlı maddeleri filtreler.
 • Bağırsaklarınız parazitleri ve diğer istenmeyen organizmaları yok eder.
 • Böbrekleriniz kanınızdaki fazla toksinleri ve atıkları filtreler ve bunları idrarınıza bırakır.

Kanınızı temizlediğini iddia eden ürünler

Piyasadaki birçok ürün kendilerini detoks ajanı olarak tanıtmaktadır.

Detoks çayları

Birçok sağlıklı gıda mağazası ve eczane, çeşitli bitkilerden yapılan detoks çayları satmaktadır. Örnekler arasında idrar söktürücü özelliklere sahip karahindiba ve ısırgan yaprağı sayılabilir. Sinameki yaprağı gibi diğer ürünlerin müshil etkisi vardır. Cleveland Clinic’e göre, bu çaylar muhtemelen bir fincan yeşil veya siyah çaydan daha iyi detoks özelliklerine sahip değil.

Kömürlü içecekler ve meyve suları

Doktorlar, bağırsak emilimini ve bazı zehirlerin etkilerini azaltmak için yıllardır aktif kömür kullandılar. Şimdi, meyve suyu ve içecek üreticileri, vücudunuzu detoksifiye etme sözü vererek, içeceklere çok miktarda odun kömürü ekliyor. Kömürün, kanınıza giren zararlı maddelerin seviyelerini azaltmak için bağırsak sisteminizdeki toksinlere bağlanabileceğini iddia ediyorlar.

Ancak, içeceklere eklenen kömürün faydalarını destekleyen çok fazla araştırma yok. Hiçbir bilim, kömürün kanınızı detoksifiye etmede veya sizi sağlıklı tutmada özellikle yararlı olduğunu doğrulamaz. Bu içecekleri tüketen bazı kişiler, yaptıklarında kendilerini daha iyi hissettiklerini söylerken, diğerleri sonuç almayabilir.

Mayo Clinic, aktif kömür ağızdan alındığında etkileşime giren veya etkinliğini kaybeden uzun bir ilaç listesine sahiptir. Mide veya kolonda kanama geçmişiniz varsa, yakın zamanda ameliyat olduysanız veya sindirim sorunlarınız varsa asla aktif kömür almamalısınız. Aktif kömürde aşırı doz almak mümkündür. İlk önce doktorunuzla konuşmadan aktif kömürü ağızdan almamanızı öneririz.

Advertisement

FDA, aktif kömürü veya diğer doğal ilaçları onaylamaz veya izlemez.

detoks

Kaynak: pixabay.com

Detoks diyetleri

Detoks diyetleri kavramı onlarca yıldır ortalıkta dolaşmaktadır. Genellikle kanınızı temizlemek için kısıtlayıcı bir diyetten oluşurlar ve tipik olarak kilo kaybını teşvik ederler. Detoks diyetleri genellikle aşağıdaki gibi maddeleri ortadan kaldırır:

 • alkol
 • kafein
 • glüten
 • kırmızı et
 • rafine şekerler

Bazı detoks diyetleri daha sağlıklı beslenmeyi teşvik edebilir. Diğerleri, örneğin meyve suyu temizlemeleri veya enerji kazanmanıza yardımcı olmak için çok az yiyecek ve içecek etrafında dönen diğer diyetler gibi çok kısıtlayıcı olabilir. Vücudunuz öncelikle toksinleri kendi başına atabildiğinden, kısıtlayıcı bir diyet planı gerekli değildir. Bol miktarda meyve, sebze, yağsız et ve kepekli tahıllar içeren sağlıklı bir beslenme planı yardımcı olabilir.

Karaciğerinizi korumak

Karaciğeriniz kanınızı temizlemede çok önemli bir organ olduğu için onu korumak için adımlar atmalısınız. Neyse ki, birçok düzenli sağlıklı alışkanlık karaciğerinizi formda tutmanıza yardımcı olabilir. Bazı ipuçları:

 • Hepatit A ve B’ye karşı aşı olun. Bu durumlar karaciğerinize zarar verebilecek viral enfeksiyonlardır.
 • Sağlıklı bir kiloyu koruyun. Fazla kilolu olmak, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı adı verilen bir duruma katkıda bulunabilir. Besleyici bir diyet yemek ve egzersiz yapmak, sağlıklı bir kiloyu korumanıza yardımcı olabilir.
 • İğneleri paylaşmayın veya kontamine iğneler kullanmayın. Dövme veya piercing yaptırırsanız, iğnelerin kirlenmediğinden emin olmak için mağazanın temizlik uygulamalarını sorun.
 • Güvenli seks yapın. Bu, hepatit B veya C viral enfeksiyonları gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyon risklerinizi azaltır.
 • İlaçlarınızda listelenen tavsiyelere uyun. Bu, özellikle ilacınızın etiketinde, ilacı alırken alkol almamanızı söylediğinde geçerlidir.
 • Aşırı içmekten kaçının. Karaciğeriniz alkolü diğer birçok ürünün üzerinde filtreler ve detoksifiye eder. Kanınızda çok fazla alkol olduğunda, fazlalık karaciğer hücrelerini yaralayabilir ve yok edebilir.
 • Uyuşturucu kullanmaktan kaçının. Karaciğeriniz uyuşturucu kullanımından kaynaklanan toksik yan ürünleri filtreler. Kronik kullanım, özellikle alkolle birlikte kullanıldığında karaciğerinizde ciddi hasara yol açabilir.

Özetle

Uygun karaciğer fonksiyonunu destekleyen sağlıklı alışkanlıklar, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu detoksifikasyonu yapmasına yardımcı olabilir. Kanınızı temizlemek için genellikle detoks çayları veya özel diyetler gibi ekstra önlemler almanıza gerek yoktur. Pestisitler, diğer kimyasallar ve sigara dumanı gibi toksinlerden kaçınmak, sizi sağlıklı tutmak için karaciğerinizin normal çalışmasına yardımcı olabilir.


Leave A Reply