Kanyon Nedir? Nasıl Oluşur?

0
Advertisement

Kanyon nedir? Kanyon nasıl oluşur, özellikleri nelerdir? Kanyon hakkında bilgilerin kısaca verildiği sayfamız.

Kanyon Nedir? Nasıl Oluşur?

Kanyon Nedir? Nasıl Oluşur?

Kanyon; Bir akar suyun yeri oyularak meydana getirdiği derin, dar, dolambaçlı boğaza “kanyon” denir. Kanyonlar çoğunlukla suların çok hızlı aktığı yukarı bölümlerinde, yağmurun yağarak nehrin yatağını yumuşatamadığı kurak bölgelerde olur.

Yağışlı bölgelerde yağmur toprağı yumuşattığından, nehir yatağının iki yanı tatlı bir eğim alarak vâdileri meydana getirir, bu bölgelerde kanyonlara pek rastlanmaz. Kanyonların binlerce metreyi aşan derinlikleri, ancak yüzyıllar boyunca nehir yatağının sürekli olarak aşınmasından sonra meydana gelir. Kanyonlar, yeryüzünde görülmeye değer en muhteşem doğal manzaralardan biridir.

Kanyonlara en çok Amerika Birleşik Devletlerinin batı bölümlerinde, Meksika’da rastlanır. Amerika’daki en ünlü kanyonlar, Colorado ırmağının meydana getirmiş olduğu Grana Canyon (Büyük Kanyon); Yellowstone Milli Parkı‘ndaki Yellowstone Kanyonu; Grunnîson’daki Black Canyon (Kara Kanyon); Oregon’daki Canyon of Snake River (Yılan ırmağı Kanyonu) dur. Colorado Grand Kanyonu, bazı bölümlerinde, bir kilometreden fazla derinliktedir, genişliği yukarı bölümlerinde 3 km. İle 30 km. arasında değişir. Snake River Kanyonu’nun derinliği işe, ortalama 1.600 m. dir.

Antilop Kanyonu

Dünyaca meşhur Antilop Kanyonu

Derinlik ve şekil bakımından karalarda oluşmuş büyük kanyonlara benzeyen bazı kanyonlara denizlerin diplerinde de rastlanır. Bu çeşit deniz kanyonları en çok okyanus diplerinde, belli başlı kıtaların açıklarında bulunur. Bu kanyonların çoğu Hudson ırmağı gibi büyük nehirlerin denize döküldüğü yörelerde meydana gelmiştir.

Advertisement

Leave A Reply