Kapalı ve Açık Kan Dolaşımı Arasındaki Farklar Nelerdir? Avantajları

0
Advertisement

Kapalı ve açık dolaşım sistemi nedir, aralarındaki farklar nelerdir? Kapalı ve açık dolaşım sisteminin görüldüğü canlılar ve avantajları.

Birçok hayvan besin maddelerini ve maddeleri vücutta etkili bir madde içinde dağıtmak için bir dolaşım sistemi kullanır. İki tür dolaşım sistemi vardır: açık ve kapalı. Her sistemin avantajları ve dezavantajları vardır. Kapalı sistem daha gelişmiş olmasına ve daha hızlı dağıtıma izin vermesine rağmen, birçok omurgasız ve diğer hayvanlar daha basit açık sistem için daha uygundur.

Açık ve kapalı dolaşım sistemi

Açık Dolaşım Sistemi

Açık dolaşım sistemi iki sistemin basit olanıdır. Bu sistem eklembacaklılar arasında yaygındır. Kalp kanı – veya açık dolaşım sistemleri, hemolimf için yaygın olarak bilindiği gibi – hemokoel adı verilen açık bir boşluğa pompalar. Hemolimf interstisyel sıvı ile karışır ve hemokoel etrafındaki silolar, iç organları bu sıvı yıkar ve besin maddeleri ve bazı durumlarda oksijen gibi gazlar verir. Bazı hayvanlarda, kalp sadece bir aort veya başka bir kan damarıdır ve hemolenf, kas kasılmaları ile vücuda pompalanır.

Hemolenf pompalamak için arter veya majör damar yoktur, bu nedenle kan basıncı çok düşüktür. Açık bir dolaşım sistemine sahip organizmalar tipik olarak nispeten yüksek bir hemolimf hacmine ve düşük tansiyona sahiptir. Açık dolaşım sistemlerine sahip hayvanların örnekleri arasında böcekler, örümcekler, karidesler ve yumuşakçalar bulunur.

Advertisement

Kapalı Dolaşım Sistemi

Tüm omurgalılar dahil olmak üzere daha büyük ve daha aktif hayvanların kapalı bir dolaşım sistemi vardır. Bu daha karmaşık sistem öncelikle kan, kalp ve bir kan damarı ağından oluşur. Dolaşım sisteminin ana fonksiyonları gaz değişimi, hormon ve besin dağılımı ve atık eliminasyonudur.

Sistemin iki ana süreci pulmoner dolaşım ve sistemik dolaşımdır. Önceki işlemde, solunan havadan oksijen almak için gaz değişimi için akciğerlerden oksijensiz kan geçirilir. Daha sonra, sistemik dolaşım yeni oksijenli kanı vücuda dağıtır. Kan, metabolizma atık ürünü olan karbondioksiti hücrelerden alır ve tekrar akciğerlere geri getirir.

Kapalı bir dolaşım sisteminde kan, arterler yoluyla damarlara ve vücuttaki daha küçük kan damarlarına yönlendirilir. Tüm doku ve organları kanla yıkamanın aksine, kan damarlarda kalır ve vücudun tüm ekstremitelerine ve vücudundan yüksek bir hızda hızlı bir şekilde taşınır.

Eklem Bacaklı Bir Hayvan - Örümcek

Advertisement

Açık Sistemin Avantajları

Açık dolaşım sistemi dağıtım için daha az enerji gerektirir. Bu sistem daha yavaş metabolizması ve daha küçük bir vücudu olan hayvanlar için daha uygundur. Arterlerin olmaması nedeniyle kan basıncı düşük kalır ve oksijenin vücut hücrelerine ulaşması daha uzun sürer. Bir organizmanın metabolizması düşükse, yani hareket, sindirim ve solunum gibi süreçlerde genellikle daha az aktifse, daha az oksijene ihtiyaç vardır. Oksijenli kan vücudun ekstremitelerine ulaşmak için daha fazla zaman aldığından, açık sistem sadece küçük hayvanlarda mümkündür.

Kan Dolaşımı

Kapalı Sistemin Avantajları

Kapalı sistem çok daha yüksek tansiyonla (kan basıncıyla) çalışır. Daha yüksek ve daha hızlı dağıtım seviyeleri için daha az kan kullanması daha verimlidir. Oksijenli kan, açık bir sisteme göre vücudun ekstremitelerine daha hızlı ulaşabileceğinden, kapalı bir sisteme sahip organizmalar, atıkların daha hızlı hareket etmesine, sindirilmesine ve ortadan kaldırılmasına izin veren daha yüksek metabolizmaya sahip olabilir. Antikorların etkili dağılımı nedeniyle, bağışıklık tepkileri daha güçlüdür ve vücudun enfeksiyonla daha etkili bir şekilde savaşmasına yardımcı olur.

Özetle

Açık dolaşım sistemi, eklembacaklılar gibi küçük hayvanlar arasında yaygındır. Kan yerine, dolaşan sıvı hemolimf olarak adlandırılır ve kalp tarafından hemocoel adı verilen bir vücut boşluğuna pompalanır, burada iç organları besler ve gazlar halinde yıkar. Çok düşük kan basıncı vardır, bu nedenle bu, hızlı enerjiye veya bağışıklık savunmasına veya düşük ekstremitelere ulaşmak için kana ihtiyaç duymayan düşük metabolizmaları olan hayvanlar için uygun bir sistemdir.

Advertisement

Daha büyük hayvanlar ve omurgalılar, insanlar dahil kapalı dolaşım sistemlerine sahiptir. Dolaşım sisteminin ana fonksiyonları gaz değişimi, hormon ve besin dağılımı ve atık eliminasyonudur. Kapalı sistemin iki ana süreci pulmoner dolaşım ve sistemik dolaşımdır. Oksijenlenmiş kan, solunan havadan oksijen almak için akciğerlerden geçirilir. Daha sonra, sistemik dolaşım yeni oksijenli kanı vücuda dağıtır. Tüm doku ve organları kanla yıkamanın aksine, kan damarlarda kalır ve vücudun tüm ekstremitelerine ve vücudundan yüksek bir hızda, hızlı bir şekilde taşınır.


Leave A Reply