Kaplanlar Hakkında İlginç Bilgiler

0
Advertisement

Kaplanların özellikleri nelerdir? Kaplanlar ile ilgili ilginç bilgiler, az bilinen gerçekler, maddeler halinde özellikleri.

kaplan

Kaplan

Kaplanlar dünyadaki en büyük kedilerdir. Asya ve Rusya’nın geniş iklim bölgelerinde hayatta kalabilirler: tropik yağmur ormanlarından ve savanlara ve Sibirya ormanlarına kadar yaşam alanlarıdır. 5 alt tür kaplan var. Bunların hepsinin nesli tehlike altındadır. Vahşi doğada sadece 7400 kaplan kalmıştır. Kürkleri için avlanmaları ve yaşam alanı kaybı nedeniyle sayıları büyük ölçüde azalmıştır. Bazı insanlar kaplanları evcilleştirirler. ABD’de evcil hayvan olarak tutulan kaplan sayısı, vahşi ortamdaki kaplanların sayısından daha fazladır.

Sibirya Kaplanı

Sibirya Kaplanı


Kaplanlar İle İlgili İlginç Bilgiler:

1 – Kaplanlar büyük kedilerdir. Sibirya kaplanı, tüm alttürlerin en büyüğüdür. 11 fit uzunluğa sahiptir ve 330 kiloya kadar çıkabilir. Kaplanın uzun kuyruğu denge sağlar ve iletişim için kullanılır.

2 – Kaplanlar, çizgileriyle ünlüdür. Kaplanların tanımlanması için kullanılan 100’ün üzerinde benzersiz konumlandırılmış şerit var (tıpkı parmak izlerimiz gibi). Şeritler kamuflaj sağlar.

Advertisement
Beyaz Kaplan

Beyaz Kaplan

3 – Beyaz kaplanlar, doğada nadiren görülen özel kaplan türüdür. Bu kaplanların beyaz kürkleri ve mavi gözleri var.

4 – Kaplanlar yalnız hayvanlardır. Sadece çiftleşme mevsiminde bir araya gelirler.

5 – Yalnızca kendilerine ait olacak toprak parçası isterler, belirlerler. Kaplan türlerine bağlı olarak bu alan genellikle 20 ile 80 metrekaredir, ancak bazı durumlarda 120 kilometrekareye kadar büyük olabilir.

6 – Kaplanlar, kendi bölgelerini, yoğun bir kokuya sahip bir idrarla karışmış bir sıvı ile işaretlerler. Bu şekilde, diğer kaplanlar toprağın işgal edildiğini bileceklerdir.

Advertisement
Bengal Kaplanı

Bengal Kaplanı

7 – Kaplanların pençeleri keskin, geri çekilebilir pençelerdir (pençelerini gizleyebilirler). Onları avın öldürülmesi ve diğer kaplanlarla mücadele için kullanırlar.

8 – Kaplanlar genellikle yaban domuzu ve geyik gibi büyük memelileri avlarlar. Onların yanında, piton, timsah ve hatta ayıya saldırabilir ve öldürebilirler.

9 – Kaplanlar tuzak kurarak avlarını yakalarlar.

10 – Kaplanlar mükemmel yüzücülerdir. Ağızlarında bir avla 5-6 kilometre kadar yüzebilirler.

Advertisement

11 – Dişi kaplanlar, üç buçuk yaşında, ilk kez bir anne olmaya hazırdır. Genellikle 3-4 yavru doğururlar. Çok koruyucu bir anne olmasına rağmen, yavrularının yarısı diğer yırtıcılar ve erkek kaplanlar tarafından öldürülür veya yiyecek eksikliği yüzünden ölür.

12 – Yavrular, 2 yaşında annelerini terk ederek yalnız bir hayata başlarlar.

Çin Hindi Kaplanı

Çin Hindi Kaplanı

13 – Kaplanlar mükemmel görüş yeteneğine sahiptirler. Gece insanlardan 6 kat daha iyi görürler. İyi duyarlar ve çiftleşme döneminde özellikle gürültülü ve karakteristik gürleyen sesler üretiyorlar. Bir kilometre uzaktan duyulabilirler.

14 – Kaplanlar çok hızlı hayvanlardır. Saatte 35-40 mil hızla koşabilirler. Aynı zamanda iyi zıplayıcılardır; 10 metrelik bir mesafeye sıçrayabilirler.

Advertisement

15 – Kaplanlar vahşi doğada 10-15 yaşına kadar ve tutsaklıkla yaklaşık 20 yaşına kadar hayatta kalabilir.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?