Kara Delik Dünyayı İçine Çekebilir Mi? Kara Delik Dünyayı Yutarsa Ne Olur?

0

Kara delikler Dünya için tehlike yaratıyorlar mı? Bir kara delik dünyayı içine çekebilir mi? Kara delik dünyayı yutarsa ne olur?

Yerçekimi sayesinde hayatımızı dünyada rahatça sürdürebiliriz. Ancak konu bir kara delik olduğunda, yerçekimi tehlikeli hale gelir. Peki ya dünya bir kara deliğe yaklaşırsa ya da bilim adamları bir kara delik yaratırsa, durumu düşünebilir misiniz? Bunun için önce kara delik olayını ve gizemini anlamanız gerekir.

Kara delikler

Kara delik, fiziğin tüm temellerinin çalışmadığı bir şeydir. Tüm temel kuvvetlerin en zayıfı olan yerçekimi kuvveti bile, yakınına gelen her şeyi kavrar. “Yerçekimi kuvveti, kara deliklerin içindeki tüm kuvvetlerin kralıdır”.

kara delik dünya

Kara delik ne kara ne de deliktir. Bunun yerine, küçük bir küresel boyutta büyük miktarda kütlenin depolanmasıdır. Yerçekimi o kadar güçlü ki, kara deliğin yanına bir şey yaklaşırsa, içindeki nesneyi sıkıştıracaktır. Kara delik hakkında daha ölümcül olan şey, ondan hiçbir şeyin, ışığın bile kaçamamasıdır.

Ne zaman bir süpernova patlamasında büyük bir yıldız ölse, kalıntılar bir kara delik oluşturur. Yerçekimi, uzay-zaman eğriliğinden başka bir şey değildir, bu nedenle, bir kara delik oluştuğunda, uzay-zaman geometrisi o kadar kıvrımlı hale gelir ki sonsuz yerçekimi kuvvetiyle sonuçlanır.

Kara Deliğin Dünyayı Yok Etme Olasılığı

Varsayımsal olarak, dünyanın bir kara deliğe yaklaştığını varsayarsak, o zaman kesinlikle kara delik tarafından yutulacaktır. Ancak bu olasılık, kara deliğin boyutuna ve dünyadan uzaklığına bağlıdır. Öyleyse, böyle bir olma olasılığını kontrol edelim.

Galaksimizde milyonlarca kara delik vardır, bunların çoğu yıldız ve galaktik merkezde süper kütleli bir kara deliktir.

Yıldız Kara Delik

Yıldız kara delikleri, genellikle Güneş’in yüz katı olan kütleli küçük kara deliklerdir. Yıldızlardan korkulacak bir şey yok. Kara deliklerle ilgili iyi olan şey galakside dolaşmamalarıdır. Bizden üç bin ışıkyılı uzaklıkta stabildirler. Neptün’ün yakınında bir kara deliğin olduğunu varsayarsak, o zaman tehlikeli olur. Dünyanın yörüngesi değişecek ve sert sonuçlarla karşılaşacağız. Ama bu gerçekte olmayacak.

Süper Kütleli Kara Delik

Süper Kütleli kara delik, kütlesi güneşten milyonlarca ve milyarlarca kez olan Samanyolu Gökadamızın merkezidir. Güneş sistemimizin bu kara delikten 25.000 ışık yılı uzakta olduğu için şanslıyız. Bir başka tahmin de, eğer galaksi komşumuz galaksimiz Andromeda ile çarpışırsa, süper kütleli kara deliğe yaklaşıp yutulmamızın mümkün olabileceğidir. Bilim adamları bunun bundan dört milyar yıl sonra olacağını tahmin ettiler. Böylece arka koltukta oturup rahatlayabiliriz.

Peki Ya Güneş Kara Deliğe Dönüşürse?

kara delik güneş

Güneş kara delik olsa bile, kara deliğin boyutu o kadar küçük olur ki dünyayı etkilemez. Kara delik, güneş ile aynı kütleye ve yerçekimine sahip olacaktır. Dünya, üzerine düşmek yerine kara deliğin yörüngesinde dönecektir. Ancak güneşin yokluğu, yaşamın ve dünyanın korkunç bir şekilde yok olmasına yol açacaktır. Güneş ortalama büyüklükte bir yıldızdır. Bu nedenle karadelik olmaz.

1 mm Kara Delik

Bir bilim adamı, 1 mm’lik bir kara deliğin dünyayı yok etmek için yeterli olacağı konusunda uyardı çünkü bu, parçalanmaya neden oldu. İngiltere, Leicester Üniversitesi Astrofizik Doktorası Hossan Alip, “Dünya yüzeyinde 1 mm’lik bir kara delik oluşursa, dünyanın üçte birini etkileyebilir.” Dedi. – Bu, kara deliğin muazzam yerçekiminin manto ve çekirdek dahil olmak üzere dünyanın malzemesini yutacağı anlamına gelir.

Ayrıca, “1 mm’lik bir kara deliğin yaratılması mümkün olabilir, ancak mesele şu ki, sadece mevcut evrende oluşamaz.” Evrenin başlangıcında, büyük patlama sırasında, \displaystyle {{10}^{{14}}}-{{10}^{{24}}} kg kütleli “İlkel kara delik” olarak oluşmuşlardır. Sonra, Hawking radyasyonu nedeniyle buharlaştılar.

Büyük Hadron Çarpıştırıcı Dünyayı Yok Edecek Kara Delik Oluşturabilir Mi?

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı

LHC, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı en güçlü parçacık hızlandırıcısıdır. LHC’nin ayrıca mikroskobik kara deliklere yol açma potansiyeline sahip olduğu bulunmuştur. Eh, bazı bilim adamları tarafından bu tür kara deliklerin dünyayı yok edeceği varsayımı sadece bir hipotezdir.

2003 yılında mikroskobik kara delikler hakkında yapılan bir araştırma şu sonuca varıyor:

  • Mikroskobik kara delikler o kadar küçüktür ki, sadece \displaystyle {{10}^{{-27}}} saniye içinde hızla bozulurlar. Bu nedenle, daha uzun süre hayatta kalamazlar.
  • Onu dengeleyebilsek bile, o zaman emilim hızı o kadar yavaş olacak ki dünya milyarlarca yıl yaşayacak.
  • Ancak araştırma, LHC’deki enerjilerin mikroskobik bir kara delik oluşturmak için yetersiz olduğunu öngördü.

Yani, her şekilde, kara deliklerden güvendeyiz. Kara delikler bizi etkilemek için çok uzak.


Leave A Reply