Kara Leylek Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Kara Leylek nasıl bir kuştur? Kara Leyleğin özellikleri, yaşam alanları, hakkında bilgi.

KARA LEYLEK HAKKINDA BİLGİ

Kara leyleklerin vücutları büyük oranda siyah renkli tüylerle kaplıdır. Bu tüyler yanardönerdir yani hareket ettikçe çeşitli renklerde parlar. Kara leyleklerin karın bölgeleri beyazdır. Gagaları ve bacakları kırmızıdır. Gözlerinin etrafında da kırmızı bir halka bulunur.

Kara leyleklerin geniş ve uzun kanatları vardır. Kanatlarının bu özelliği hava akımlarından yararlanarak kanat çırpmadan yükseğe çıkmalarını ve uzun mesafeleri daha az enerji harcayarak kat etmelerini sağlar.

Kara leylekler yuva yapmak için genellikle doğal alanları tercih eder. Kimi kara leylekler yaşlı ormanlardaki ağaçlara, kimileri de kayalık yamaçlardaki oyuklara yuva yapar. Yuvaları kolay fark edilmeyecek yerlerde olur. Kara leylekler her üreme döneminde üç ile beş arasında yumurta bırakır. Yavruların yumurtadan çıkması için en az otuz beş gün geçmesi gerekir. Yumurtadan çıkan yavruların uçabilecek hale gelmeleri de en az iki ay sürer.

Kara leylekler yuvalarını genellikle sulak alanların yakınına yapar. Çünkü sulak alanlarda beslenirler. Genellikle balık, kurbağa ve böcek yerler. Bunların dışında nadir de olsa yılan, kertenkele ve küçük memeli hayvanlar yedikleri de olur.

Advertisement

Kara leylekler göçmen kuşlardır. Kış mevsimini Afrika kıtasında geçirir ve nisan ayında ülkemize gelmeye başlarlar. Ülkemizdeki sulak alanlarda ve açık arazilerde görülebilirler.


Leave A Reply