Kara Sevda (Melankoli ya da Lipemani) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0
Advertisement

Kara sevda nedir, Kara sevdaya tutulduğunuzu nasıl anlarsınız? Kara sevda var mıdır? Kara sevdanın belirtileri, ruh hali durumları hakkında bilgi.

Kara sevda

Kara Sevda Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kara Sevda; Melankoli ve lipemani denilen karasevda, Lâtince ve Yunanca karşılıklarına göre kara öd, karasafra ve üzüntü deliliği anlamlarını taşımaktadır. Sebep olarak sevda, aşk, birinci derecede rol sahibi sanıldığı için, Türkçe’de de karasevda denilmiştir. Merak hastalığı (dai merak), malihulya, kara sardırı, hüzünlü sardırı, kaygıca, darıkça gibi karşılıkları da vardır.

Ruhsal bir çöküntü, düşüklük ile kendini gösteren bu hastalığın beş şekli vardır:

1 — Basit şekil; 2 — Endişeli, sıkıntılı şekil; 3 — Yaşlıların melankolisi; 4 — Hezeyanlı ve itisafî (zulüm, gadir, eziyet edilme) şekli; 5 — Sersemlik, ahmaklık hali.

Bunların hepsinde de hasta etrafını iyi tanır, kendim bilir. Fakat bazen hezeyanlıdır. Çok kere de kendinden şikâyetçidir. Zavallılık, bedbahtlık fikirleri vardır. Etrafında olanlara dikkati azalır, gördüklerinin tesirini âdeta hissetmez olmuştur. İntibaları ve anlayışları, duyuları, bozulmuştur. Mânevi ıstırabı sonsuzdur. En belirli karakteri hüzünlü, üzüntülü oluşudur. Başkalarının neşesine, kederine ve her hangi haline ilgi göstermez. Halktan, cemiyetten kaçar, rahatsız edilmek istemez. Düşündüğü, sadece kendi ıstırabı, derdidir. Gençlerde bu hali bir aşka, sevdaya yormak âdet olmuştur. Hareketten kaçınır, kımıldamaz, dalgın, hareketsiz, mum gibi durur. Karasevdalı birden ters bir insan olur, yemekleri devirip atar, intihara kalkar, başkalarını öldürmeye teşebbüs eder ve bunu yapar da. Bu bakımdan tehlikeli sayılırlar.

Hastalık nöbetleri geçince, her şey düzelir, normal bir insandan farkı kalmaz. Ancak bu hastalığın özel karakteri nöbetlerin birden yenilenmesi, hastalığın tekrar aynı belirtilerle gelebilmesidir. Bu iyi olma, sonra da tekerrür olayı, hastalığın teşhisinde yararlıdır.

Advertisement

Genel tedavi olarak birinci ve ikinci şekilde ılık banyo tedavisi, masaj, friksiyon, elektrik tedavileri uygulanır. En önemli tedavi ruhi tedavidir; meşguliyet tedavisi bu hastalıkta pek başarılı olmakta, ayrıca kuvvet ilâçları, arsenikliler, erkek hormonları da verilmektedir. Yaşlıların melânkolisinde vücuttaki başka hastalıkları, iyileştirmek, sigara ve alkolün zararlarını önlemek gerekir. Bu sebepten, polivitamine ilâçları, kınakına, glycero – pohsphote’lar, kalp ve solunum ilâçları faydalı olabilir.

Dördüncü ve beşinci şekilde ise bir ruh hastalıkları hastanesinde tedavi şarttır. En önemli bir belirti olan yiyecek, içecekten korkma (sitiophobie)yı, gerekirse burundan boğaza lâstik boru ile besin vererek karşılamalıdır. Önceki şekillere ait tedaviler de dikkatle uygulanacaktır.


Yorum yapılmamış

 1. 6.senemi geride bıraktım hâlâda seviyorum Allah yardimcim olsun kara sevda falan oldugunu dusunmuyorum.

  • Serserim&güzelim on

   Sen unuttun mu bilmem ama benim 7. Senem kara sevda mi başka bisey mi bilmiyorum ama günden güne eriyorum

 2. Berke Ateş on

  yürekten yedik yiyeli façayı,a defalarca neşter vurulan sonra bitti diyip sarılan ardından durmadan kanayan bi yara var bizde adı aşk

 3. Uğruna ölümü seçtim çok sevdim deliler gibi gülüşüne yuva kurdum ben kara sevda oldum

 4. ben sevdim 2 kızı biri bana etti çıkma teklifi kabul etmedim diğerinin peşine düştüm onunda sevgilisi var

  • Gerçekten Allah düşman başına vermesin, eleştirenlerede sesleniyorum. Sınanmadıgınız acılar üzerine konuşmayın. Allah kalbinize ferahlık versin inşAllal. Allah a emanet olun

 5. ben kara sevdaya tutuldum ve halada tedavi göryom kara sevda bir kişiyi sevmek deildir aşk hastalığıdır yani hayali aştır sevdiğin kişinin hayaline pisikotikmen aşk olmaktır kara sevda ve bende şuan antipiskotik kulanyorm ve geçti çok şkr allh kmseyi düşürmesin o belaya

 6. Merhaba ben 4 yıllık evliyim kocamı yanımdayken bile özlüyordum. 2 yıl önce emlak dükkanı açtım bir tanede feysbuk da dükkanı mın ismiyle bir hesap açtım. Bir gün bir mütahit beni eklemiş bende kabul ettim. Aradan biraz zaman geçti dükkanı ma geldi kendini tanıttı bir muhabbet oldu. Gel zaman git zaman bu adam benim dükkanı ma sık sık geldi. Çay kahve derken baya muhabbet geçti aramızda. Sonra ben dükkanı kapattım ama kapatmadan önce ona müşteri götürdüğümde gözlerime bakarken bakışlarından falan bir his sezdim bana karşı ilgiliydi.Ama kendimi çok firenledim olmadı olmadı olmadı firenledikçe daha da yenik düştüm sonra gittim konuştum onunla falan ertesi gün msj attım bana hiç beklemediğim bir tepkiydi. Ben yıkıldım tabi bir ara intahar etmeyi düşündüm şu an ki psikolojim tamamen yerlerde ve pert durumdayım halisülasyon görüyorum resmen kendimde n bile soğudum hep ağlamak istiyorum bu yaz çok kötüydüm psikoloğa gittim doktor ben sana çare bulamam dedi. Ben şimdi üzüntüden hiçbir şey yapmak istemiyorum. Allah düşmanıma vermesin oturup Allah a yalvaramıyorum da çok çaresizim 😫😫😫😫😥 yüzüm gülüyor sadece içim kan ağlıyor

  • Adam senle dalga geçmiş sende hemen sazan olmuşun. Şimdi çekiyosun. E be safım. O ben care bulamam diyen doktorun… Çaresi var. Seni başından atmış. Olmadı bakırköy veya erenköye git derim. O müteahhiti de senle oynadığı için bir temiz döv veya dövdür.

  • Aynen katılıyorum, Allah düşman başına vermesin. Eleştirenlere de sesleniyorum, Sınanmadıgınız acılar üzerine konuşmayın…Allah en kısa zaman da kalbinize ferahlık versin inşaAllah. Allah a emanet olun…

Leave A Reply