Karaciğer İçin En İyi Ve En Kötü Yiyecekler, Nelerden Uzak Durmalıyız?

0
Advertisement

Karaciğerinizin sağlığını korumak için hangi gıdaları tüketmeli, hangilerinden uzak durmalısınız? Karaciğere iyi ve kötü gelen yiyecekler.

karaciğer

Kaynak: pixabay.com

Karaciğer İçin En İyi Ve En Kötü Yiyecekler

Yulaf ezmesi

Çok lifli yiyecekler, karaciğerinizin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olur. Güne başlamak için harika bir yol isterseniz, yulaf ezmesini deneyin. Araştırmalar, karaciğer hastalıklarına sebep olabilecek kilo ve göbek yağının verilmesinde, yulaf ezmesinin yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Yağlı Gıdalardan Uzak Durun

Patates kızartması ve burgerler, karaciğer sağlığınız için kötü bir seçimdir. Doymuş yağ oranı yüksek yiyeceklerden çok fazla tüketmek, karaciğerin işini yapmasını zorlaştırabilir. Zamanla inflamasyona yol açabilir, bu da siroz olarak bilinen karaciğer hastalığına neden olabilir.

brokoli

Kaynak: pixabay.com

Brokoli

Karaciğerinizi sağlıklı tutmak istiyorsanız diyetinize çok fazla sebze ekleyin. Brokoli bunun bir parçası olabilir. Brokoli salatası, brokoli tüketiminin en lezzetli yollarından biridir. Haşladığınız brokoliyi, zeytinyağı, limon ve sarımsaklı sosla tatlandırarak tüketebilirsiniz.

Kahve

Gün boyunca kahvesiz yapamıyorsanız, karaciğerinize olan faydalarını duyduğunuzda çok mutlu olacaksınız. Çalışmalar, günde iki ila üç fincan kahve içmenin karaciğerinizi fazla alkol tüketimi veya sağlıksız bir diyetin yol açtığı zararlardan koruyabildiğini göstermektedir. Bazı araştırmalar, karaciğer kanseri riskinizi azaltabileceğini düşündürmektedir.

Şekeri Azaltın

Çok fazla tatlı tüketimi karaciğerinize bedel ödetebilir. Çünkü karaciğerin görevinin bir kısmı şekeri yağa dönüştürmektir. Aşırı doz alırsanız, karaciğeriniz çok fazla yağ üretir, bu da karaciğer yağlanmasına sebep olur. Uzun vadede, karaciğer hastalığına neden olabilir. Bu yüzden karaciğerinize bir iyilik yapın ve şekeri azaltın.

Advertisement
yeşil çay

Kaynak: pixabay.com

Yeşil çay

Yeşil çay, Catechins denen bir tür antioksidan ile doludur. Araştırmalar, karaciğer de dahil olmak üzere bazı kanser türlerine karşı koruma sağlayabileceğini öne sürüyor. Sıcak içilen yeşil çaydan daha fazla catechin alırsınız. Buzlu çay veya içmeye hazır yeşil çaylar çok daha düşük seviyelere sahiptir.

Su

Karaciğeriniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri sağlıklı bir kiloda kalmaktır. Alkollü içecekler veya enerji içecekleri gibi şekerli içecekler yerine içme suyu alışkanlığını kazanın.

Badem

Kaynak: pixabay.com

Badem

Kuruyemişler – özellikle badem – iyi bir E vitamini kaynağıdır, karaciğer yağlanmasına karşı koruyucu bir besin maddesidir. Bademler kalbininiz için de iyidir, bu yüzden bir dahaki sefere atıştırma yapmak istediğinizde bir avuç badem yiyin.

Tuzu Azaltın

Vücudunuzun biraz tuza ihtiyacı vardır ama – muhtemelen aldığınız kadar değil. Araştırmalar, sodyum oranı yüksek bir diyetin, karaciğer skarının ilk aşaması olan fibrozise yol açabileceğini düşündürmektedir. Tuzu kesmek için yapabileceğiniz bazı kolay şeyler var. Pastırma veya şarküteri gibi işlenmiş gıdalardan kaçının. Konserve sebzeler yerine taze tüketin.

ıspanak

Kaynak: pixabay.com

Ispanak

Yapraklı yeşillikler, karaciğerinizin doğru çalışmasına yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidan olan glutatyona sahiptir. Ispanak bu yüzden iyi bir seçimdir. Akşam yemeğinde salata olarak ıspanak yapraklarını zeytinyağı ve limonla servis edin..

Yaban mersini

Yaban mersininin içinde, polifenoller olarak adlandırılan ve içinde obezite ve yüksek kolesterol ile el ele giden nonalkolik karaciğer yağlanması hastalığına karşı korunmanıza yardımcı olabilecek besin maddeleri vardır. Yaban mersini sevmiyorsanız, polifenoller bakımından zengin diğer yiyecekler arasında koyu çikolata, zeytin ve erik bulunur.

Advertisement

Alkolü Sınırlandırın

Çok fazla içmek karaciğerinize zarar verebilir. Zamanla siroza yol açabilir. Hatta arada sırada fazlaca içki içmek bile – kadınlar için bir masada dört, erkekler için beş tane de – zararlı olabilir. Alkol miktarını günde bir kadehle sınırlandırın.

baharat

Kaynak: pixabay.com

Otlar ve baharatlar

Karaciğerinizi ve kalbinizi aynı anda korumak ister misiniz? Yiyeceklere kekik, adaçayı veya biberiye serpin. Sağlıklı bir polifenol kaynağıdırlar. Ekstra faydası birçok yemekte tuzun daha az kullanılmasına yardımcı olurlar. Tarçın, köri ve kimyon da iyi alternatiflerdir.

Paketlenmiş Gıdaları Sınırlandırın

Bir dahaki paketlenmiş gıdalar yerine sağlıklı atıştırmalıklar tüketin. Cips ve fırınlanmış ürünlerle ilgili problem, genellikle şeker, tuz ve yağ oranlarının yüksek olmasıdır. Cips gibi atıştırmalıklar yerine badem gibi kuruyemişler deneyin.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply