Karagöl Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0

Karagöl Yaylası nerededir? Sakarya, Taraklı Karagöl Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

Advertisement

KARAGÖL YAYLASI

Türkiye’deki “Yavaş Şehirlerden (Cittaslow) biri olan Taraklı, Sakarya ilinin güneydoğusuna konumlanıyor. İstanbul’a 200, il merkezine ise 65 kilometre uzaklıktaki yerleşim, geçmiş zamanın izlerini taşıyan evleri ve birçok hastalığa iyi gelen kaplıcalarıyla tanınıyor. Yunus Paşa Camii, Kadirler Konağı, Abdi İbrahim Konağı, Vali Konağı, Çakırlar Konağı başta olmak üzere pek çok tarihi yapıyı barındıran ilçe, İpek Yolu rotası üzerinde yer alıyor. Eski adı Dablar olan Taraklı, eskiden kaşık ve tarak yapımı ile ünlüdür.

Çiğdem, Beşoluk, Turnalı, Dikmen, Davlumbaz, Keremali, Soğucak, Kırca, Katırözü, Kirpiyan, Hamzapınar, Yanık, İnönü, Acella, Sultanpınar gibi yaylalara ev sahipliği yapan Sakarya’nın en güzel doğal mekânlarından biri Taraklı ilçesinde bulunuyor. Sözünü ettiğimiz doğal güzellik, ilçe merkezine 21 kilometre uzaklıktaki Karagöl Yaylası. Denizden 1200 metre yükseklikteki yayla, etrafı tamamen çam, kayın, köknar ve meşe ağaçları ile kaplı geniş bir çayırlığa kurulmuş. İlkbaharla birlikte eriyen karların ve yeraltı sularının beslediği dere, küçük menderesler oluşturarak akar. Eski evlerin görsellik kattığı Karagöl’ün kuzeybatısında Belengerme, Yanık gibi yaylalar görülebilir. Cuma günleri pazar kurulan yerleşim, yöreden gelen yaylacılarla kalabalık ve renkli bir panayıra dönüşür.

Oksijen deposu bir iklime sahip Karagöl Yaylası’nın kuzeydoğusunda aynı isimli küçük bir göl görülebilir. Kamp ve piknik alanı olan bu göl, İstanbul seyahat acentelerinin yürüyüş programlarının uğrak mekânı. Karagöl’den başlayarak kuzeydeki Acella ve Sultanpınar (Akyazı), doğudaki Mustanlar ve Gökçesaray (Göynük) yaylaları ile batı yönünde Kılıçkaya Yangın Kulesine (Geyve) yürüyüş yapabilirsiniz.

Karagöl Yaylası’na yedi kilometre uzaklıktaki Acelle Yaylası, Sakarya ili Akyazı ilçesi Hanyatak Köyü sınırları içindedir. İl merkezine yaklaşık 85 kilometre mesafedeki yayla, her yıl inşa edilen yeni evlerle birlikte eski güzel görüntüsünü yitiriyor ne yazık ki. Yayla ortasında bir gölet yer alıyor. Karagöl Yaylasına dokuz, Acelle Yaylasına ise dört kilometre mesafedeki Sultanpınar Yaylası ise ormanlık bir alana konuşlanır. Doğal güzelliği sevimli bir göletle süsleyen yaylada bir konaklama tesisi mevcut.

Advertisement


Leave A Reply