Karamanoğlu II. İbrahim Bey Hayatı

0
Advertisement

Karamanoğlu II. İbrahim Bey kimdir ve ne yapmıştır? Karamanoğlu II. İbrahim Bey hayatı, biyografisi, dönemi hakkında bilgi.

Karamanoğlu II. İbrahim Bey

Karamanoğlu II. İbrahim Bey; (ö. Temmuz/Ağustos 1464, Gevele Kalesi, Konya), 1424-63 arasında hüküm süren Karamanlı beyidir.

Babası II. Mehmed Bey’in ölümünün (1424) ardından hükümdarlığını ilan eden amcası Ali Bey’i Osmanlıların da yardımıyla yenerek tahta geçti. Aynı yıl, II. Murad’ın kız kardeşi İlaldı Hatun ile evlendi; bunun karşılığında Ankara Savaşı’nın (1402) ardından Karamanlılara geri verilmiş olan toprakları Osmanlılara bıraktı. Ama daha sonra bu toprakları yeniden ele geçirmek amacıyla Sırp ve Macarlarla işbirliği yaptı; Beyşehir’i ele geçirip Hamideli’ne (İsparta) doğru ilerledi (1433). Bunun üzerine Osmanlı kuvvetleri Karamanlıların üzerine yürüyerek, beyliğin merkezi dışındaki bütün topraklarını aldılar. İbrahim Bey barış istemek zorunda kaldı ve 1435’te yapılan antlaşma uyarınca alınan yerler karşılıklı olarak geri verildi. İbrahim Bey’in Macarlarla yeniden ittifak kurması üzerine II. Murad 1444’te Anadolu’ya geçerek Karamanlı topraklarını yağmaladı.

Taşeli’ne kaçan İbrahim Bey barış istemek zorunda kaldı. Aynı yıl II. Mehmed’in Osmanlı tahtına geçmesi sırasında çıkan olaylardan yararlanarak Antalya üzerine yürüdüyse de, Osmanlı ordusunun Akşehir’e doğru ilerlemesi üzerine bir kez daha barış istedi. Bazı topraklarını Osmanlılara bıraktı ve savaşlarda asker göndermeyi kabul etti. Ama bir yandan da Venedik’le Osmanlılar aleyhine bir ticaret antlaşması imzaladı. Beyliğin yönetimini 1463’te oğlu İshak Bey’e bıraktı. Öbür oğullarından Pir Ahmed Bey hükümdarlığını ilan edince, İshak Bey’le birlikte Gevele Kalesi’ne kaçtı ve orada öldü. Larende’de (Karaman) kendi yaptırdığı medresedeki türbesine gömüldü.


Leave A Reply