Karanfil Nedir? Karanfil Bitkisi Çiçeğinin Özellikleri Türleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Karanfil nedir? Karanfil bitkisinin özellikleri nelerdir, nerede yetişir, karanfil ağacı ve karanfilgiller hakkında bilgi.

Karanfil

Kaynak: pixabay.com

KARANFİL

Karanfilgiller familyasından, çiçekleri pembe, beyaz, kırmızı, ya da alaca olan güzel kokulu bir süs bitkisidir. En çok Güney Avrupa ülkelerinde yetiştirilir. İngiltere’de yabani olarak bulunur, Amerika’da da bahçelerde, limonluklarda özel olarak yetiştirilir. Karanfil ekim ve mart aylarında çiçek açarsa da, limonluklarda yetiştirilen cinslerinden her mevsimde çiçek alınabilir.

Karanfilin boyu genel olarak 30 ile 90 santim arasında değişir. Daldırma, ya da çelik usulleriyle üretilir. Bir kökten yıllarca devamlı olarak çiçek alınmaz; her mevsim bunların yeni daldırmalarla tazelenmesi gerekir.

Karanfil

Kaynak: pixabay.com

Karanfil, bol güneş ve ışık isteyen bir bitkidir. İçinde biraz gübre, yaprak kurusu, kum olan kuvvetli toprakta iyi yetişir. Limonluklarda yetiştirilecek olan karanfiller için önce sıcak havalarda bahçelere köklü daldırmalar dikilir. Don mevsiminin başlamasına yakın, bunlar limonluğa alınır.’ Böylece, karanfillerin ekimle nisan ayları arasında da çiçek açması sağlanır.

Karanfilgiller

İkiçeneklilerden, karanfil bitkisinin birçok türlerini içinde toplayan, 80 takımı, aşağı yukarı 2.000 türü olan bir bitki familyasıdır. Bu familyadan olan bitkilere en çok ılımlı iklimlerde, Arktik bölgelerde, Alp dağları ile bu dağların yüksekliğinde olan yörelerde rastlanır. Karanfilgiller familyasında, karanfilden başka, karamuk, kuşotu, çövenotu gibi bitkiler de vardır.

Karanfil

Kaynak: pixabay.com

KARANFİL AĞACI

Bitkiler aleminin kapalıtohumlular alt şubesinin, ikiçenekliler sınıfının mersingiller familyasından bir ağaçtır. En çok Molük adalarında, Filipinler’ de, Hindistan’da yetişir. Çivi biçimindeki, koyu renkli, küçük Karanfil koncaları da «karanfil» diye anılır, baharat olarak kullanılır.

Advertisement

Bildiğimiz karanfil çiçeğinden tamamıyla farklı olan bu ağacın boyu 5-10 metre arasındadır. Yaz kış yeşil kalan yaprakları meşin gibi serttir. Çiçekleri, pembedir, kiraz çiçekleri gibi bir demet biçiminde, aynı sapın üzerinde toplanmıştır. Bu çiçeklerin «karanfil» adını verdiğimiz koncaları henüz kapalıyken toplanır, kurutulur, çeşitli yerlerde kullanılır. Bu karanfil ağacı yılda aşağı yukarı 10.000 tane (bin kilo) karanfil verir. Karanfil tanelerinin içinde «karanfil yağı» denilen sarımtırak kahverengi bir esans vardır.

Ticari bakımdan çok büyük değer taşıyan bu esans karanfil tanelerinin tuzlu su içinde damıtılması ile elde edilir. Karanfil yağı, ağrı dindirme özelliği olduğundan yeni çekilmiş bir dişin yerini yıkamakta, çeşitli ilaçlarda, esans yapımında, mikroskop camlarının temizlenmesinde, bazı yiyeceklerde, tatlılarda, şekerlerde, hatta sabunların kokulandırılmasında kullanılır.

Karanfil çok eski çağlardaki baharat ticaretinin en başta gelen ürünlerinden biriydi. Milâttan çok önceki yıllarda, Çin hükümdarı ile konuşacak kimselerin nefesleri güzel koksun diye Cava’dan Çin sarayına karanfil getirtilirdi.

XVIII. yüzyılın ikinci yarısında Fransızlar başka yerlerde de karanfil yetiştirmeyi başardılar. Bugün karanfilin en çok yetiştirildiği, en büyük ihracatın yapıldığı yerler, Madagaskar ile Zanzibar’dır.

Karanfil

Kaynak: pixabay.com

Karanfil Çiçeği Türleri

Karanfil Cinsleri; Çiçek meraklılarının çok sevdiği karanfil çeşitlerinin ıslah edilmesiyle elde edilen renk renk karanfiller bugün bütün dünyada bahçe ve saksılarda yetiştirilmektedir.

Karanfillerin senelik yetişenleri, ömürlü olanları vardır. Pesent adı verilen Çin karanfili, Hüsnü yusuf senelik karanfillerin meşhurlarındandır.

Advertisement
Pesent Karanfili

Çin’den çıkmıştır. Çok süslü çeşitleri vardır. Yazın aralıksız çiçek açar. Bunun tohumları sonbaharda soğuktan korunan bir yere ekilebilir. Bitki ilkbaharda yerine dikilir. Yahut nisanda ekilir, mayısta şaşırtma yapıldıktan sonra bir iki yaprak olunca kök toprağı dökülmeyerek yerlerine dikilir.

Hüsnüyusuf

Avrupa’dan çıkmıştır. Şair Karanfili de denir. Katmerli, katmersiz çeşitleri vardır. Çiçekleri toplu halde açılır. Görünüşleri çok güzeldir. Yarım metre kadar boylanırlar. Memleketimizde çok ekilir. Tohumla yetiştirilir. Haziranda ekilen tohumlar şaşırtma yapıldıktan sonra yerlerine ekilir.

İspanya Karanfili

Çin-Pesent karanfili arasında ömürlü bir türdür. İspanya karanfilinin boyu hüsnüyusuftan biraz yüksek ve tatlı kırmızı renktedir. İri çiçekleri salkımlar teşkil eder. Mayıstan hazirana kadar çiçeklenir.

Filon-Semperflorens

Bu bitki Hüsnüyusufla Çin karanfili arasında bir yer tutar. Çok dallı ve 40 santim boyundadır. Oldukça iri çiçeklerinin çeşitli renkleri vardır. Bazıları düz renk, bazıları alacalı, çizgili, yahut 3 beneklidir.

Filon karanfili bahçelerde çok ekilir. Mayıstan donlara kadar çiçeklendiğinden makbuldür. Kümelerinin ayrılmasıyla, ya da ilkbaharda çeliklenerek çoğaltılır.

Senelik, ya da iki senelik karanfillerden sonra ömürlü karanfiller önemlidir. Bunlar günden güne ıslah edilerek katmerli, katmersiz, türlü renkli, yediveren, büyük-küçük çiçekli çeşitleri elde edilmiştir. Başlıcaları şunlardır:

Karanfil

Kaynak: pixabay.com

Çiçekçi Karanfili

Gövdesi ağaç; 50-70 cm. boyunda ömürlü bitkidir. Dipten dallanır. Yaprağı mavimtırak yeşildir; çiçekler katmerli, ya da yalınkat ve kokuludur. Maviden başka her renkte çiçek verir. Hazirandan’ sonbahara kadar çiçeklenir.

Büyük Çiçekli Yediveren Karanfili

Güneşli ve sıcaklığı ılık bir yerde kışın bile çiçek veren bir çeşittir; dalları uzun olduğundan vazolara girer. Pek çok çeşitleri vardır, daldırma ve çelikle üretilir.

Nis Çocuğu Yediveren Karanfili

Çok büyük çiçekleriyle şöhret bulmuştur. Tohum ekildikten 7-8 ay sonra çiçeklenir. Yaprakları geniş, dalları serttir. Masif ve saksı karanfilidir. Yüksekliği 75 cm.’dir.

Margarit Karanfili

Boyu 40-60 cm. olup tohumu ekildikten 5-6 ay sonra çiçeklenir. Çiçekleri büyük, kokulu, katmerli olup birçok renkleri vardır. Tohumları ocaktan şubata kadar şasi altında ekilir, yaz sonlarında çok kokulu ve çok katmerli çiçekler açar.

Büyük Çiçekli Karanfil

Mükemmel ve kıymetli bir türdür. 40-50 cm. boylanır. Zengin ve uzun bir çiçeklenme mevsimi vardır. Bu mevsim margarit karanfillerinde olduğu gibi tohumu ekildikten 7 ay sonra başlar. Uzun ve geniş dallardaki çiçekleri katmerli ve çok kokuludur.

Advertisement
Mis Karanfili (Minyardis)

Çiçekleri ince dişli kenarlıdır. 20-30 cm. boylanır. Çok kokuludur. Mayıstan temmuza kadar çiçeklenir. Katmerli katmersiz yediveren çeşitleri vardır. Daha çok saksı çiçeğidir. Çelikle ve köklerinden ayrılarak çoğaltılır.

Amerikan Karanfilleri

Büyük çiçekli, katmerli katmersiz, çeşitleri, vardır. Birçok melez çeşitler vermiştir. Çiçeği çatlamaz ve çok makbuldür. Tohumları ocakta sıcak sere ekilir. Çelikleri ağustostan sonra, daldırması çiçekleri kuruduktan sonra yapılır.

Yediveren Karanfiller

Çiçekleri çok büyük, dolgun, katmerli zengin renklerdedir. Çelikleri Amerika karanfilleri gibi yapılır. Tohumlar katmersiz olanlardan alınıp iklime göre şubatla nisan arasında ekilir. Tohumdan yetiştirilenlerin çoğu yalınkat çıkar. Tohumlar kasalara hafif kumlu ve yaprak çürüğü ile karıştırılmış toprağa ekilmelidir. 3-4 yaprak olunca şaşırtma yapılıp 7-8 yapraktan sonra kırmızı buğday toprağı ile yapılan harç içinde saksıya veya yere dikilirler.


Leave A Reply