Karbonmonoksit Gazı Hakkında Bilgi

0

Oldukça zehirli ve tehlikeli bir gaz olan karbonmonoksit gazı ile ilgili olarak genel bilgilerin kısaca verildiği yazımız.

karbonmonoksitKarbonun yeteri kadar hava veya oksijen alamadan yanması sonucu karbondioksit yerine «karbonmonoksit» CO elde edilir. Karbonmonoksit renksiz, kokusuz bir gazdır. En önemli özelliği mavi bir alevle yanması, çok kuvvetli bir zehir olmasıdır. Zehir özelliğinin sebebi şudur: Kandaki oksijeni taşıyan hemoglobin ile daha sağlam, daha sıkı birleşir. «Karboksi hemoglobin» adını alan bu bileşikle kanda artık oksijen taşınamaz. Vücut hücreleri yaşamaları için gereken oksijenden yoksun kalınca ölürler.

Advertisement

Karbonmonoksit endüstride gaz yakıt olarak kullanılır. Önemli gaz yakıtlar olan jenerator gazı, sugazı, kuvvet gazı, havagazında karbonmonoksit vardır. Evlerde kömür sobalarında karbonmonoksidin yanışı görülebilir. Kömür alt kısımda akkor halinde alevsiz yanarken üzerinde çok defa mavi bir alev meydana gelir ki bu, karbonmonoksidin yanması olayıdır. Böyle bir alana giren hava yeteri kadar olmazsa meydana gelen karbonmonoksit yanamaz, iyi çekmeyen sobalar bu durumu yaratır, O zaman, karbonmonoksit evdekilerin zehirlenmesine yol açar.


Leave A Reply