Kardinal Balığı Özellikleri ve Bakımı

0
Advertisement

Kardinal Balığı (Tanichthys albonubes) nasıl bir balıktır? Kardinal Balığı üretimi, yaşam koşulları, beslenmesi, bakımı ve özellikleri hakkında bilgi.

KARDİNAL BALIĞI (Tanichthys albonubes)

Akvaryumlarda pek görülen küçük ve güzel bir balıktır. Bir taraftan ailesindeki Zebra Balığını andırırken gövdesini başından kuyruk yüzgecine kadar kaleden mavi-yeşil pırıltılı bandıyla Neon tetra balığına çok benzerler. Küçükler yeşil renk üstüne bu parlak mavi çizgileriyle yetişkinlerden daha güzeldir. Balık yaşını doldurunca, sırt yüzgeci ile kuyruk, kırmızı bir renk alır. Bunun üstünde sarı süsler gözükür. Yan çizgi de sarı-kırmızı fakat mat bir renge dönüşür

Çin menşeili olan bu balığın boyu 3 santimi bulur. Son derece aktif ve sakin huylu bir balıktır. Her türlü yemi kabul eder. Çok dayanıklıdır. 15-26°C ısı arasında yaşayabilir. Bu nedenlerle ideal bir akvaryum balığıdır.

Üretilmesi, türünün genel karakterini taşır. Aynen Zebra Balığı gibi üretilebilir. (Zebra Balığı Üretimi) Ancak ondan çok daha kolaydır. Zira Kardinal Balığı çoğunlukla yavrularını yemez. Yavrular çabuk gelişirler. Erkekler dişilerden daha canlı renkleri ve sivri sırt yüzgeçleriyle ayrılırlar.

Advertisement

Leave A Reply