Kargı Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Kargı Yaylası nerededir? Çorum Kargı Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

KARGI YAYLALARI

Corumun merkeze en uzak, ilçesi Kargı, yüksek yaylaları ve gür orman dokusuyla ilin başka bir dünyaya açılan kapısıdır sanki. Karadeniz Bölgesine olan yakınlığı ve Kızılırmak kıyısında yer alması, yaşam koşullarının çeşitliliğini arttıran kendine özgü doğal bir doku oluşturur. Yumuşak iklimi nedeniyle, aynı günde birkaç mevsimi yaşayabilirsiniz Kargı’da. Kızılırmak kıyısında sıcaklar bastırırken, yayla ve dağ köylerinde geceleri battaniye kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Kargı’nın hemen üzerindeki dağlara yayılan yaylalar, Anadolu insanının asırlardır sürdürdüğü geleneğin Çorum’daki temsilcileridir. Kargı, Yeşilköy, Dereyayla, Eyinönü, Doğuca, Aksu, Çobanlar, Başköy, Cuma, Yemiş gibi yaylalar 1000-1700 metre yükseklikteki tepelere kurulmuştur. Bir kısmı geleneksel görüntüsünü koruyan yaylaların bazılarında yeni yazlık binalar dikkat çeker. Masmavi yüzeyleriyle Karagöl ve Gökçedoğan göletleri, bölgenin doğal güzelliklerini oluşturur. Yaylaların pırıl pırıl havası ve yemyeşil doğası, kuşkusuz Kargı’yı geleceğin yayla turizminin alternatif mekânlarından biri haline getiriyor. Sonbaharda tipik bir Karadeniz yerleşimine benzeyen ilçe, özellikle ekim ayı ortalarından itibaren bambaşka bir havaya bürünür. Yamaçlardan Kızılırmak üzerine doğru sarkan ormanlardaki renk döngüsü, soluk kesen manzaralar oluşturur. Bölgede konaklamak isteyenler,  ilçe merkezine 18 kilometre mesafedeki Kargı Tatil Köyünü tercih edebilir.

Kargı, her yıl ekim ayında bir panayıra da ev sahipliği yapıyor. İlçe ayrıca gastronomi açısından oldukça zengin. İlçede yetişen bamya, iplere dizilerek kurutulur ve yöreye özgü bir yemek çeşidine malzeme oluşturur. Koyun derisine basılan Kargı tulumu, sırık kebabı, kirli sac, söbelek (kuzu göbeği) dolması, soğan kalleşi, mıhlama ve incir uyuşturması Kargı mutfağının önemli yemeklerinden yalnızca birkaçı. Kargı, yerleşimle aynı adı taşıyan bez dokumalarıyla ünlü aynı zamanda.

Advertisement

Leave A Reply