Karides Güveç Tarifi

0

Karides güveç nasıl yapılır? Karides güveçin yapılışı, malzemeleri. Karides Güveç tarifi

Karides Güveç Tarifi Karides Güveç Malzemeleri:
400 gram donmuş karides
4 adet domates
1 orta boy soğan
3 diş sarımsak
4 adet biber (çarliston)
tuz
zeytinyağı

Advertisement

Karides Güveç Yapılışı:
Donmuş karidesleri çözdürün ve suyunu bir süzgeç yardımı vasıtası ile süzdürün. Büyükçe bir tencerede 2 litre suyu kaynamaya alın ve içerisine bir tatlı kaşığı kadar tuzumuzu ilave edelim.

Su kaynamaya başlayınca karidesleri kaynar suyun içerisine atalım ve 3 dakika kaynar suyun içerisinde beklettikten sonra karidesleri sudan alalım. 3 dakikadan fazla tutmayın yoksa karidesleriniz aşırı yumuşamadan parçalanıp dağılabilir.

Güvecimizin içerisini zeytinyağı ile yağlayın. Çok fazla yağ koymayın. Küp şeklinde doğranmış soğanlar ve 3 diş sarımsağımızı yağda hafif bir şekilde kavuralım. Daha sonra ince doğranmış biber ve havucu ekleyip ateşte kavurmaya devam edelim. DOmateslerimizi (mutlaka kabuğu soyulmuş ve küp küp doğranmış) ilave edelim ve ateşte pişirmeye devam edelim.

Daha sonra güveç kabımıza beklettiğimiz karidesleri de atalım. 5-6 dakika kadar kısık ateşte pişirdikten sonra güvecin altını kapatın.

Advertisement

Dilerseniz üzerine kaşar rendeleyip fırında sadece üst kısmını açarak kaşarlar eriyinceye kadar ısıtabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Karides Güveç Tarifi

NOT : sihirliyemektarifleri.com sitesi nkfu.com içerisine dahil edilmiştir ve bu sebeple resimler üzerinde sihirliyemektarifleri.com yazmaktadır. Kopyalanması yasaktır.


Leave A Reply