Karidesli Pisi Filetosu Tarifi

0

Karidesli Pisi Filetosu nasıl pişirilir? Karidesli yemek tarifleri, değişik deniz ürünleri ile yapılan yemekler, soslar.

Karidesli Pisi Filetosu

Advertisement

Karidesli Pisi Filetosu Tarifi

Kullanılacak malzeme (6 kişi için):
Her biri 300 gram gelecek 4 pisi balığı,
1/2 kilo irilerinden karides,
30 gram margarin yağı
9 çorba kaşığı zeytinyağı
1 bardak sek beyaz şarap
1 baş soğan,
1 sap kereviz
1 havuç
1 limon
yeteri kadar un
tuz ve karabiber.

Yemek Tarifi:

Pisi balığının içini temizledikten sonra derisi yüzülür ve her balıktan dörder fileto çıkarılır.

Havuç kazınır küçük parçalara doğranır. Kerevizin yapraklarını temizlenip yıkanır, küçük parçalara doğranır. Soğanın yarısını rendelenir diğer yarısı ise iri iri doğranır.

Advertisement

Yıkanmış ve kurulanmış pisi balığı filetoları yayvan bir tabağa yerleştirilir. Üzerine tuzla karabiber serpilir, yarım limon suyuyla 5 çorba kaşığı zeytinyağı gezdirerek döküldükten sonra balıklar bu sosta dinlenmeye bırakılır.

Beri yanda doğranmış havuçlar, kereviz yaprakları ve yarım soğan bir kaba alınır. Bunların üstüne iyice yıkanmış ve süzülmüş karidesleri oturtulur. Yarım limonun suyu da eklendikten sonra karidesleri örtecek kadar su döküp kap ateşe oturtulur.

Karidesler haşlanınca sudan çıkarılıp kabukları ayıklanır.

Sosta bir saat kadar dinlendirilmiş olan pisi filetoları sostan alınır. Her balık filetosunun bir ucuna ayıklanmış bir karides yerleştirilir ve balık filetosu bu karidesin üstüne sarılarak rulo haline getirilir, açılmaması için de bir kürdanla tutturulur.

Bütün balık filetolarının sarılması sona erince bir güvece 4 çorba kaşığı zeytinyağıyla margarin yağı ve kıyılmış yarım soğanı konur. Yağ kızınca una bulanmış pisi filetoları içine atılıp her yanlarını nar gibi kızartılır.

Balıklar kızarınca kaba 1 çorba kaşığı hardalla bir bardak şarap dökülür. Balıklar bu sosta koyulaşıncaya kadar kaynatılır. Sonra servis tabağına alınır. Bunların üstleri artmış olan temizlenmiş karideslerle süslenip servis yapılır.

Advertisement


Leave A Reply