Karikatür Tarihi

0

Karikatür tarihi. Karikatür tarihçesi. Dünyada yayımlanan ilk karikatür kitabı hangisidir. İlk karikatür çizimlerini kim gerçekleştirmiştir.

Karikatür Tarihçesi

Dünyada bilinen en eski karikatür çalışmalarını yapan kişi Leonardo Da Vinci dir. İnsanların belirli bazı kusurlarını insanları gözlemleyerek kağıda döken Da Vinci ilk karikatür örneklerini vermiştir. Daha sonraları Gian Lorenzo Bernini karikatür örnekleri vermiştir. Bernini 3-4 çizgi ile insanları mizahi olarak betimlemiştir. Karikatür sanatı bu ilk örneklerden sonra İtalya ve Fransa’da özellikle aristokrat kısım arasında yayılmıştır.

Advertisement

Karikatür Örneği

1762 senesinde İngiltere’de yayımlanan Mary Darly tarafından “A Book of Caricatures” ismi verilen kitap dünyada yayınlanan ilk karikatür kitabı olma özelliğini taşımaktadır. 18. yüzyıl İngilteresinde Thomas Rowlandson(1756 – 1827) ve James Gillray (1757 – 1815) yine karikatür üzerine önemli eserler yaymlamayı başamışlardır.

Günümüz dünyasında karikatür oldukça yaygın ve sevilen bir sanat dalıdır. Tüm dünya ülkelerinde günlük gazetelerde karikatür olmazsa olmaz bir parçadır. Siyasi ve sosyal mesaj veren karikatürler ile ince nüktedanların yapıldığı zeka kokan karikatür ve karikatüristler oldukça revaçtadır.

Dünya’da yayınlanan ilk animasyon filmi ise 1908 yapımı olan Fantasmagorie’dir. Fantasmagorie, Émile Cohl tarafından yapılmış 1908 Fransız animasyon filmidir. Geleneksel (elle çizilmiş) animasyonun en eski örneklerinden biridir ve film tarihçileri tarafından ilk animasyon çizgi film olarak kabul edilmektedir.

Advertisement


Leave A Reply