Karın Zarı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Karın zarı ile ilgili genel ve temel bilgilerin yer aldığı yazımız. Karın zarı iltihabı ile ilgili de bilgi yer almaktadır.

Karın Zarı

KARINZARI, karın çeperinin iç yüzünü ve karında organların yüzünü saran yassı kaygan zar. Karnın iç yüzünü kaplayan zarla iç organların yüzünü saran zar.

Pek çok yerde birbirine yapışıktır ve ikisinin birlikte oluşturduğu iki katın arasından organlara ait damarlarla sinirler geçer. Sindirim borusu, yani mide ve bağırsaklar karından daha uzun olduğundan, kendilerine özgü biçim alarak birtakım eğrilme ve bükülmelere uğrarlar. Bu süreç içinde kendilerini saran karın zarını da birlikte çekip uzatırlar. Bu yüzden karınzarında bir takım kıvrımlar, tümsekler oluşur. Karın boşluğu içindeki sindirim organları da (mide, oniki parmak bağırsağı, ince ve kalın bağırsaklar) karın zarıyla karın çeperine tutunurlar.

Karınzarı iltihabı (peritonit) tehlikeli bir hastalıktır. Karındaki organlardan herhangi birindeki (apandisit, safra kesesi, fallop boruları) enfeksiyonu öteki organlara da geçirir ve tüm karın çeperinin hastalanmasına yol açabilir. Karınzarı iltihapları yerel olarak belli bir bölümün delinmesiyle de sonuçlanabilirler.

Advertisement

Leave A Reply