Karışık Kitap Özeti (Sharon M. Draper), Konusu ve Karakterler Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Sharon M. Draper’ın Karışık isimli romanının özeti nedir? Karışık kitabını konusu, karakterleri, özeti, kitap hakkında bilgi.

karışık

Karışık

Karışık, kıdemli genç yetişkin kurgu yazarı ve ömür boyu eğitimci Sharon M. Draper’ın 2018 tarihli bir romanıdır. İçinde, hem ırkçılığın hem de boşanmanın ergenler üzerindeki etkisini, romanı anlatan erken gelişmiş ve yetenekli 11 yaşındaki Isabella Badia Thornton aracılığıyla araştırıyor. Izzy, kimlik duygusuyla mücadele ediyor; babası Siyah, annesi Beyaz. Bu mücadele, önce ebeveynlerinin boşanmasının etkisini deneyimledikçe ve ardından hızlı bir şekilde her iki ebeveynin de yeniden evlenmeye karar vermesiyle derinleşir. Aynı zamanda, ırksal duyarsızlık, ırksal profilleme ve polis vahşeti gibi çirkin gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalır. Roman, ergenlik çağındaki okuyucularının yaşamlarını doğrudan etkileyen konuları tartışan, büyüyen YA romanlarına katkıda bulunuyor.

Kitabın Özeti

Roman, ana karakter Izzy tarafından Anneler Haftası ve Babalar Haftası’ndaki olayların anlatımları arasında değişen 77 kısa bölümde anlatılıyor. Izzy’nin aile profili karmaşıktır. Ailesi boşandı. Beyaz olan annesi bir Waffle House’da sunucu olarak çalışıyordur; Siyah olan babası, güçlü bir şirket avukatıdır. Velayet sözleşmesine göre, ebeveynler aynı şehirde yaşadıklarından, Izzy her bir ebeveynle dönüşümlü olarak haftalar geçiriyor. Her Pazar, Izzy’nin alışveriş merkezindeki el değiştirmesi medeni ve ölçülüdür. Babasının, Izzy’den dört yaş büyük bir oğlu olan Darren adında lüks bir iç mimar olan Anastasia ile, annesinin ise bir bowling salonunun mütevazı yöneticisi John Mark Metzker ile ilişkisi vardır. Izzy, genişleyen ailesinden emin değildir, ancak Darren ile arkadaş ve sırdaş olur.

Izzy kendini piyanoya adamıştır ve profesyonel bir piyanist olmayı hayal etmektedir. Büyük bir resital için hazırlanıyordur. Çalacağı parça sordur, ancak o her gün çalışıyordur ve karmaşık ritmik yapısında ustalaşmaya kararlıdır.

Okulda Izzy, hem Siyah hem de Beyaz sınıf arkadaşlarıyla arkadaşlık kurmaktan hoşlanır. Izzy, harmanlanmış kimliğinin ima ettiği şeyleri yeni yeni fark etmeye başlamıştır. Ancak iyi niyetli bir öğretmen Amerikan ırkçılığının zorlu anlatımını tanıtınca Izzy, ülkesinin tarihinde ırkçılığın boyutlarını görmeye başlar. Siyah bir arkadaş olan Imani, hararetli bir sınıf tartışması sırasında kaba ve dar görüşlü bir Beyaz sınıf arkadaşı olan Logan’ın bağnazlığına meydan okur. Daha sonra Imani, spor salonu dolabında asılı bir ilmik bulur.

Advertisement

İlmik okulda şok dalgaları yaratır. Danışmanlar getirilir. Öğretmenler çeşitlilikten ve başkalarına saygı duymanın öneminden bahseder. Izzy, genç hayatında ilk kez kendisinin hem Siyahi olduğunu hem de olmadığını anlar. Okul güvenliği birkaç gün sonra Logan’a okul çıkışına kadar eşlik ettiğinde, Izzy ırkçılığın ciddiyetini anlar.

O ve Imani, Izzy’nin resitali için bir elbise aramak üzere alışveriş merkezine gittiklerinde, bu gerçek Izzy’nin evine getirilir. İki kız, sırf stilleri görmek için lüks bir giyim mağazasına girer. Birkaç dakika sonra ikili, bir güvenlik görevlisinin onları takip ettiğini fark eder. Ardından gelen yüzleşmede güvenlik kibarca iki kızın yanlış yerde olduklarını ve mağazayı terk etmelerini söyler. Mağaza onları Siyah çocuklar ve dolayısıyla bir hırsızlık tehdidi olarak görüyordur.

Evlilik törenlerini aynı hafta sonu için planlayan ebeveynlerinin baskısına rağmen, Izzy piyano resitaline odaklanmaya devam eder. Izzy, babasının evinde, Siyahi kimliğini ifade eden stiller olan blues ve boogie-woogie müziğinin eski notalarını bulur.

Resitalin günü gelir, çatar. Darren, gergin olan Izzy’yi resital salonuna götürmeyi kabul eder. Dondurma için dururlar ve arabaya geri döndükten sonra Darren’a kenara çekmesi söylenir. Polis onu arabadan indirir ve dondurmacının yanındaki bankayı soymakla suçlar. Darren bunu reddeder ancak kelepçelenir ve yere yatırılır. Soyguncunun Beyaz bir adam olduğu söylendiğinde, polisler Darren’ı serbest bırakır. Izzy, babasını aramak için ceketinin cebine uzanır ve kızın silaha uzandığını düşünen bir polis, Izzy’ye ateş eder. Kurşun Izzy’nin kolundan geçer.

Izzy hastaneye kaldırılır. İyileşecektir; yara ciddi değildir. Ancak polisle karşılaşma ulusal haber haline gelir. Izzy’nin birbiriyle yarışan evlilik törenleri konusunda anlaşmazlığa düşen ebeveynleri, kızları için uzlaşmayı kabul eder. Izzy’nin piyano öğretmeni, Izzy’nin başka bir resitale katılmasını ayarlar. Izzy hastaneden ayrılmaya hazırlanırken, piyanonun ona uzun zaman önce ne öğrettiğini şeyi fark eder: Armoniye ancak siyah ve beyaz tuşların kurnazca etkileşimiyle ulaşılır.

Advertisement


Leave A Reply