Karnak Nerededir?

0

Mısır’da yer alan ve Firavunlar döneminden kalma eserleri ile dünyaca ünlü olan karnak nerededir? Karanak ile ilgili genel bilgiler.

karnak
Mısır’da, Nil nehri kıyısında bir kasabadır. Tarihi Teb şehrinin bir kısmı bu kasaba sınırları içindedir. Firavunlar devrinden kalma birçok değerli eserden dolayı buranın tarihi bakımdan büyük önemi vardır. Bu arada, tanrı Amon için yapılmış olan tapınaklar, büyük bir önem taşır.

Advertisement

Büyük Karnak Tapınağı’nın 18. sülâle devrinde tamamlandığı sanılıyor. Dinî konuda mimarlık eserlerin en güzellerinden biri olan Karnak tapınakları geniş bir alanı kaplar. Karnak’ta büyük Amon Tapınağı’ndan başka Amon’un karısı ve kızı için yapılmış daha küçük boyda iki tapınak daha vardır. Karnak Tapınağı, firavunlar devrinde Mısır’ın en büyük kutsal binalarından biriydi. Bu tapınağı ilk olarak firavun III. Amontohep’in yaptırmaya başladığı sanılıyor. Karnak tapınaklarının yapılması, onarılması Ptolemaios devrine kadar sürmüştür.

Karnak tapınakları, büyük sütunları, çeşitli devirlerde yapılmış anıtları ile ün salmıştır. Bu tapınaklarda pencere boşlukları pek çoktu. Bundan dolayı bu tapınaklara «pencere» anlamına gelen «Karnak» adı konmuştur.


Leave A Reply