Karne Oyunu Kitap Özeti Konusu Karakterleri İnceleme, Andrew Clements

0

Andrew Clements’in Karne Oyunu isimli kitabının konusu nedir? Karne Oyunu kitabının özeti, karakterleri, incelemesi, hakkında bilgi.

Karne Oyunu

Karne Oyunu, Andrew Clements’in ilk kez 2004 yılında yayınlanan bir çocuk romanıdır. Hikaye, 5. sınıftaki bir kız olan Nora Rose Rowley tarafından anlatılmaktadır. Nora aslında bir dahi ama gizliyor. Kimsenin onun “farklı” olduğunu düşünmesini istemiyor.

Karne Oyunu

Kitabın Özeti;

Beşinci sınıf öğrencisi Nora, hayatındaki her şeyi hatırlıyor. Küçük yaşlardan itibaren her şey onun için her zaman çok kolaydır: bulmacalar, okul çalışması… İspanyolca konuşulan TV kanallarını izleyerek kendi kendine İspanyolca öğrenir ve okul derslerinde ustalaşmanın çok kolay olduğunu düşünür. Ancak hiçbir şekilde dikkatleri üstüne çekmek istemez. Nora, zekasını gizlemek için sınıf arkadaşlarını gözlemler ve taklit eder, böylece göze çarpmaz. Nora’nın en yakın arkadaşı Stephen’dır. Hikaye, Nora’nın beşinci sınıftaki ilk karnesini aldığında başlar. Sonuçlar: beş D ve bir C’dir.

Notlar açıklandığında, düşük notlar alan Stephen, kendisinin aptal olduğunu düşünmektedir. Çünkü öğrenciler puanları kendi zekalarını yansıtan bir yarışma olarak görmeye başlamışlardır. Stephen’ı cesaretlendirmek ve notların önemli olmadığını kanıtlamak için Nora kasıtlı olarak kötü bir karne almıştır.

Evde, Nora’nın erkek ve kız kardeşi akşam yemeğinde karnelerini okur ve ailesi çok ilgilenir. Onunkini okuma zamanı geldiğinde, Nora planından pişman olur ve karnesini yüksek sesle okumayı reddeder. Ailesi, notlarını öğrendiğinde paniğe kapılır ve mutsuz olurlar.

Nora’nın dehası açığa çıkıyor

Stephen, kötü notları konusunda Nora’yla yüzleşir ve Nora bilerek kötü notlar aldığını itiraf eder. Stephen, Nora’nın çok zeki olduğunu öğrenince şaşkına döner. Notların bir öğrenci hakkındaki her şeyi yansıtmadığını kanıtlamak için bir plan yapar. Okulun en dedikoducu kızı Jennie Springs’e Nora’nın gizli bir dahi olduğunu söyler ve yakında tüm okul öğrenir. Nora ilgi odağıdır ve tepkisi kötü olur. Herkese çok ukalaca davranır ve derslerine meydan okuyarak ve üstün bilgi sergileyerek birkaç öğretmeni kötü gösterir. Davranışı nedeniyle müdürün karşısına çıkar. Müdüre, notların çocukları yargılamanın kötü bir yolu olduğunu düşündüğünü, çünkü rekabete ve kötü duygulara ilham verdiğini söyler.

Nora, okuldan kaçmak için hasta numarası yapıyordur. Ancak Stephen ve Nora cesur bir plan yaparlar ve diğer öğrencileri testleri bilerek kötü yapmaları için ikna ederler. Okulun çoğu buna uyar ve öğretmenler çok üzülür. Konuyu ele almak için bir okul toplantısı yapılır ve toplantıda Stephen ve Nora hem öğretmenlere hem de ebeveynlere hitap eder. Bu kadar çok soruna neden oldukları için özür dilerler. Nora daha sonra mantığını şöyle açıklar: Notlara odaklanmak, okulu kolay bulan çocukların kendilerini üstün hissetmelerine ve kötü davranmalarına neden olurken, daha çok çalışmak zorunda kalan çocuklara kendilerini aptal hissettiriyor, ki bu adil değil. Nora, notlara odaklanma konusunda kendi kuşkuları olan öğretmenler arasında biraz destek bulur.

Nora, ebeveynlerine derslere kendi sınıfında girmek istediğini, ileri sınıflarda girmek istemediğini söyler; “normal” olmayı seviyordur. Stephen’ın ve yanına gider ve ona hala arkadaşı olduğu ve artık bir dahi olduğunu bilmesine rağmen ona normal bir insan gibi davrandığı için teşekkür eder.

Başlıca Karakterler

Nora Rose Rowley: Hikayenin ana karakteri ve gizemli deha. Görünüşü kısa ve kırmızımsı sarı saçlı olarak tanımlanıyor. Araştırma yapmak onun en sevdiği hobisidir. Anaokulunda o kadar zekiydi ki, Univision kanalını izleyerek İspanyolca anlamayı ve 2 buçuk yaşında National Geographic okumayı kendi kendine öğrendi. Nora astronomiyi, Latince’yi, arkeolojiyi, futbolu vb. Sever. Annesi Nora’yı düşünceli, kibar ve şefkatli olarak tanımlar. İki kardeşi vardır: Anne (6 yaş büyük) ve Todd (3 yaş büyük). En iyi arkadaşı, ortalama zekaya sahip olan ancak başlangıçta Nora’dan daha iyi notlar alan Stephen’tır.

Stephen Curtis: Nora’nın en iyi arkadaşı. Düşük karnesi nedeniyle kendine güveni zayıf. En sevdiği konu İngilizce. Asla kaba veya kızgın bir şey söylemez. Her şeyde Nora’dan daha yüksek bir not alır çünkü Nora her şeyde kasıtlı olarak başarısız olmuştur.

Bayan Hackney: Nora’nın okulunun müdürü. Düşük notlarını açıklamak için toplantıda yer alan kişilerden biri ve hikayenin ilerleyen bölümlerinde arka arkaya üç 0 alması nedeniyle derinden üzülür.

Bayan Byrne: Philbrook İlköğretim Okulu kütüphanecisi. Nora’nın alışılmadık derecede yüksek zekasını ilk öğrenenlerden biriydi ve planını gerçekleştirmede büyük bir rol oynadı. Notlar için rekabetten de eşit derecede mutsuzdur.

Dr. Trindler: Ona bir IQ testi veren rehberlik danışmanı. Artan akademik yeteneklerini keşfeden ikinci kişi oydu.


Leave A Reply