Kartal Hakkında Bilgi

0

Doğanın en vahşi ve yırtıcı kuşlarından olan ama bir kadar da güzel bir kuş olan KARTAL ile ilgili genel bilgiler. Kartalın özellikleri ve yaşantısı hakkında bilgiler.

KartalYırtıcı bir kuştur. En iri, en kuvvetli kuşlardandır, aynı zamanda iyi uçuculuğu ile tanınmıştır. Yuvalarını sarp kayalık yamaçlarda yapar, küçük kuşlar, tavşan, tilki, kuzu, oğlak, yılan, balık gibi hayvanlarla beslenirler. Kartalın gözleri yuvarlak, bakışları keskindir. Boynu kısadır. Kenarları keskin olan gagasının ucu aşağıya doğru kıvrıktır. Bacakları kısa, pençeleri çok kuvvetlidir. Kartalın cüssece birbirinden farklı birçok çeşitleri vardır. Yurdumuzda yaşayan başlıca kartal çeşitleri şunlardır:

Advertisement

Altın kartal (kaya kartalı). — Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika’nın birçok bölgelerinde yaşar. Ağırlığı 3,5-4,5 kilo arasındadır. Ense tüyleri açık sarımtırak boz, sırt tüyleri parlak kahverengidir. Karnının rengi daha açıktır, sarı-kahverengi beneklidir. Kuyrukta 2-3 tane renkli şerit vardır. Yüksek dağlarda, kayalık yerlerde yaşar. Kartalların en tanınmışı, en yırtıcısıdır.

Şah kartal. — Afrika, Avrupa ve Asya’nın bazı kesimlerinde yaşar. Altın kartaldan daha küçükse de daha kaba yapılıdır. Sırtı, karnı koyu kahverengidir, omuzunda beyaz tüyler bulunur. Kuyruğu açık boz – kahverengidir, üstünde koyu kahverengi şeritler vardır. Bu kartal dağlarda bulunmaz/ daha çok ormanlarda, bozkırlarda yaşar.

Beyaz kuyruklu kartal. — Kartalların en büyüğüdür. Erkeğinin ağırlığı 4 kilo kadardır, dişisi de 5 – 6 kiloyu bulur. İki kanad ucu arasındaki açıklık 2,5 metreye yakındır. Vücut tüyleri koyu kahverengi, boyunları krem rengidir. Yaşlarına göre tüylerinin rengi değişir. Yaşlıların kuyruğu beyazdır. Deniz, göl ve nehir kıyılarında yaşarlar. Başlıca besinleri balıktır. Ayrıca memeli hayvanları, kuşları da yerler.

Yılan kartalı. — Ağırlığı 2 kilo kadardır. Karnının, kanatlarının altı beyaz, sırtı kahverengidir. Yılanla beslendiği için bu adla anılır. Yılanların bol olduğu ormanlarda yaşar. Zehirli, zehirsiz, bütün yılanları yakalayarak yer. Yakaladığı yılanları yavrularına diri diri götürür. Yılan sokarsa zehiri kartalı öldürür; yalnız, kartal, hayvanı ya başından, ya boynundan yakalıyarak, kendini korumasını bilir.

Advertisement

Bunların dışında Türkiye’de yaşayan kartallar, «büyük bağırgan kartal», «küçük bağırgan kartal», «cüce kartal» dır.

Kartallar kartalgiller familyasındandır. Dişileri ilkbahar başlangıcında 2-3 yumurta yumurtlayarak kuluçkaya yatar. 23 gün sonra yumurtadan çıkan yavru kartallar beyaz tüylüdür.

Kartalgiller. — Yırtıcı kuşlar takımından büyük bir familyadır. Hemen hemen bütün kıtalarda yaşarlar. Kartaldan başka, atmaca, doğan, şahin, çaylak, kerkenez de kartalgillerdendir.


Leave A Reply