Kartal Hayvanı Hakkında Bilgi

5

Kartal nasıl bir kuştur? Kartal nasıl bir kuştur? Kartalların özellikleri, yaşam şekilleri, beslenmesi hakkında bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Kartal

Advertisement
Kartal;

(Lat. Aquila). Omurgalı hayvanlardan, Kuşlar sınıfının, Gündüzyırtıcıları alttakımının, Kartalgiller familyasından bir kuştur. Bu cins aynı ad altında toplanan birçok gündüzyırtıcısını kapsar, ancak kartalların tümü bu cinse girmez. Sözgelimi kayakartalı ve altınkartal bu cinste olduğu halde cüce kartal ve maymun yiyen kartal bu cinste değildir.

Kartallar uzun kanatlı, sağlam yapılı kuşlardır. Gagaları çok güçlü ve ucu kıvrıktır. Ayaklan parmaklarına kadar tüylerle kaplıdır. Kanat açıklıları 2-2,50 m’yi bulur. Uçuşları düzgün ve güçlüdür. Özellikle kuzey yarı kürenin her yerinde görülür. İki ya da üç yumurta yapar. Ancak bunlardan bir tanesi yetişkin duruma gelir. Türkiye’de görülen başlıca türleri: Kayakartalı (altın kartal), şah kartalı, büyük bağırgan kartal, küçük bağırgan kartal, atmaca kartalı, cüce kartal, beyaz kuyruklu kartal, yılan kartalı, kuzu kartalı ve balık kartalı.

Kartalgiller,

(Lat. Falconidae) Omurgalı hayvanlardan, Kuşlar sınıfının Kartallar takımının, Gündüzyırtıcıları alttakımına giren bir familyadır. Tipik yırtıcı kuşlardır. Hemen hepsinde güçlü bir gaga ve pençeler vardır. Sivri ve çengel gibi kıvrak tırnaklan vardır. Kanatları hızlı ve uzun süre uçmaya uygundur. Dünyanın her yerinde pek çok türü vardır. Hiç bir tür kendine yuva yapmaz. Yumurtalarını başka kuş-lann yuvasına bırakır.

Advertisement
Kartallar,

(Lat. Falconiformes). Omurgalı hayvanlardan Kuşlar sınıfının Karinalılar bölümüne giren bir takımdır. Yenidünya kuşları ve gündüzyırtıcıları olmak üzere iki alt takımı vardır. Gagaları çengellidir. Et yiyen siyah kuşlardır.


5 yorum

Leave A Reply