Kaş Bakımı Nasıl Yapılır? Sağlıklı ve Bakımlı Kaşlar İçin Önemli İpuçları

0

Kaş bakımı yaparaken bilmemiz gereken önemli noktalar nelerdir? Kaş sağlığı ve güzelliği için kaş bakımı nasıl yapılır, dikkat edilecekler.

Gözlerimizin üst kısmında yer alan ve gözlerimizi yüzümüzün üst kısmından gelecek olası tehlikelere karşı koruyan koruyucularımız kaşlarımızdır. İki gözümüzün de üstünde orantılı bir şekilde yer alan kaşlarımızın, tıpkı saçlarımız gibi özel bir bakıma ihtiyaçları vardır. Her kişinin kaş yapısı birbirinden farklı özellikler gösterebilir. Kiminin kaşları seyrektir, kiminde çok fazla kaş tüyü vardır, kiminin kaşları ortada birleşmektedir, kimisinin kaşları çok uzundur; kiminin olması gereken standart olan boydan daha kısadır ve bakış ifademizi değiştirir. Kaşlar ortalama 600 ya da 700 tüyden oluşur ve tüm bu farklılıklar kişiye bir bakış derinliği ve ifade biçimi katar. Yüzümüzde ifade dediğimiz durum, kaşlarla da doğrudan ilişkilidir.

kaş bakımı

Eğer yüzümüzde kaşlarımız olmasaydı ve kaşlarımızın olduğu bölüm boş olsaydı, büyük miktarda görüntü değişimi yaşamamız olasıydı. Kaşlarımız yüzümüzün ifadesine göre de değişik şekiller alabilir. Örneğin; sinirli bir halimizde öfkelendiğimizin belirtisi olarak kaşlarımız çatılır. Ya da bir şeye hayret edip çok şaşırdığımızda kaşlarımız yukarıya doğru kalkar. Duygusal bir çöküntü yaşayıp üzüldüğümüzde yine kaşlarımız aşağıya doğru çöker. Tüm bu ifadelerin anlamlanması kaşlar sayesinde olur.

Herkesin kendi yüz yapısına uygun kaş şekli bulunmaktadır. Bazılarına ince kaş, bazılarına kalın kaş, bazılarına kavis verilmiş kaşlar yakışır. Kaşların alınmadan önceki ham hali aslında kişiye en çok yakışan kaş tipini bizlere göstermektedir ancak güncel trendlere göre ya da göz zevkine göre çoğu kadın ya da erkek kaşlarına farklı şekiller verebilmektedir. Konu hakkında verilebilecek en basit örnek; kaşları burnunun üst kısmında birleşen bir yapıda olan çoğu kadın, bu kaşlardan kurtulmayı tercih etmiştir. Aynı şekilde metroseksüelliğin iyiden iyiye yaygınlaşmasıyla erkeklerde de aynı tip kaşlara sahip olan bireyler bu kaş yapısını düzelttirerek ortada çıkan kaşlarını aldırma yolunu seçmişlerdir. Bir dönem çok ince kaş moda olduğunda tüm kadınlar kaşlarını hayli inceltmiş, son dönemlerde kalın kaş trend haline geldiğinde çoğu kadın da kaşlarını kalınlaştırmaya başlamışlardır. Sonuç olarak tüm bu işlemlerin yapılabilmesi için de ilk önce sağlıklı saçlara sahip olmak, kaşlara bakım yapmak gereklidir.

Kaş bakımı için yapılması gerekenler

İlk olarak bu bakımların çok nadir değil, sık sık yapılması gerektiği ve bu bakıma gereken önemin verilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

kaş bakımı

Kaşların sürekli aldırılması

Kaşların sürekli aldırılması, aldırılmasının yanında sürekli inceltilmesi bir süre sonra kaş tüylerinin köklerini küstürerek gürlüğünü yok edebilir. Kaşlar seyrek seyrek ve şekilsiz çıkmaya başlayabilir. Bu seyreltinin sonucunda yüz ifadesinde de değişiklikler meydana gelecek ve kişi bu görüntüden rahatsız olacaktır. Bu yüzden kaşların çok sık değil, verilen şeklin bozulmasına sebep olacak kadar çok çıktığında alınması gerekmektedir.

Sürekli saçlarını boyatan kadınların, saç rengiyle kaş renginin birbirini tutmaması durumundan rahatsız olmasından kaynaklı sürekli kaşlarını boyatması da kaşlara zarar verecek işlemlerden biridir. Kaşa sık sık uygulanan kimyasal işlemler kaş köklerine zarar vermekte ve kaşların dökülmesine sebep olmaktadır. Bu sebepten ötürü mümkün olduğunca kaşları boyatmamak, bunun yerine daha natural sayılabilecek kaş kalemi ya da kaş farı kullanmak daha mantıklı bir tercih olacaktır.

Estetik Müdahaleler

Kaş bakımı için en sık başvurulan yollardan biri de kuşkusuz ki estetik müdahalelerdir. Kadınlar kaşlarının daha kalkık yapıda olması için kaş kaldırma operasyonu geçirmekte, kalkık olan kaşlarını düz bir görüntüye kavuşturmak için üst kısmından dolgu yaptırabilmekte ya da tüm kaşlarını kazıtıp “kaş kontörü” dediğimi operasyonla kaşlarını dövme gibi bir boya yardımıyla yeniden çizdirebilmektedirler. Tüm bu operasyonlara saygı duymak bir kenara, hiç bir yöntemin doğal kaş yapısı kadar saf bir görüntüye sahip olmadığını hatırlatmakta fayda var. Kaşlara yapılacak en güzel bakım, kaşlar doğal halindeyken yapılacak olan bakımdır. İlla cerrahi müdahale yaptırmadan doğadaki ürünlerle yaratılan saf kremler ve bitki özleri, kaşların çok daha iyi bir bakım görmesini sağlayacaktır.

Makyaj esnasında kaşlara uygulanan işlemlere de dikkat etmekte fayda vardır. Öncelikle, kaşlarınızın doğal görüntüsünü korumak istiyorsanız mutlaka kaş boyanızı mevcut saç renginizden 2 tonluk bir farkla sürmelisiniz. Saçınızla aynı ton süreceğiniz kalemlerle ifadenizde yine bir abzürtlük meydana gelecektir.

Kaşları Boyamak

Kaşınızı boyamak adına süreceğiniz en kolay bulunan ürünlerden biri de kurşun kalemlerdir. Bildiğimiz kurşun kalemi hafif hafif kaşımıza sürmek, hem ifadenizde bir bakış derinliği kazanmanıza sebep olacak hem de süren kişinin daha genç bir görüntüye sahip olmasına vesile olacaktır.

Makyajınızı tamamlarken eğer kaşlarınızı boyamayı tercih ettiyseniz, göz makyajınıza ve genel makyaj tonunuza dikkat etmeniz gerekmektedir. Göz çevrenize ağır ve koyu tonlarda makyaj yapmak, aynı şekilde dudak renginizde de çarpıcı renkler seçmeniz yanlış tercihler olacaktır. Bunun yerine olabildiğince sade ve hafif makyaj yapmayı tercih etmelisiniz.

Kaş sağlığınız için mutlaka her makyajdan sonra kaşlarınızı güzel bir makyaj temizleyiciyle temizlemelisiniz. Hatta temizledikten sonra bir kaş fırçası ile kaşlarınızı tarayıp kaş bölgenizdeki kan akışını hızlandırarak kaş köklerinizin daha sağlıklı olmasına katkıda bulunabilirsiniz.


Leave A Reply