Kaş İlçesi Nerededir?

0

Kaş nerededir? Kaş hangi ilimize bağlıdır? Kaş ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

kas-antalyaKaş;Antalya İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Kalkan), 49 köyü vardır. İl batısında; kuzeyden Elmalı, doğudan Kale, güneyden Akdeniz, batıdan Muğla’nın Fethiye ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

İlçe toprakları, genelde dağlık yapıdadır. Kuzeydoğu-güneybatı doğrultusundaki dağlar, Batı Toroslar’ın uzantılarıdır. İlçenin en yüksek noktası, Akdağlar kütlesi üzerindeki Uyluktepe (3.015 m), kar ve buzullarla örtülüdür. Doğuda Beydağları kütlesinin güneybatı uzantılarında yükselti 2.000 m’yi bulur. Kıyıya çok dik yamaçlarla inen dağlar, girintili çıkıntılı bir layı çizgisi oluşturur. Kıyıdaki küçük adacıklar, deniz içindeki kayalar kıyıya koşut uzanır. Eşen Çayı’nın denize döküldüğü yerde Eşen Ovası, batıda Demre Çayı’nın denize döküldüğü yerde geniş bir kıyı düzlüğü vardır. Kalker tabakalarının erimesi sonucu karstik oluşumlar göze çarpar. Irmakların bir bölümü suyutanlarda (düden) kaybolur. Eşen Çayı, Kocaçay, Demre ve kollan Avdere, Kıbrıs ve Tokluca çayları, başlıca ırmaklardır. Akdeniz ikliminin egemen olduğu ilçede yıllık ortalama sıcaklık 20°C, yağış tutan 906 mm’dir. Ancak, yükseklere çıkıldıkça iklim sertleşir. Kıyı kesiminde Akdeniz çalı türleri (maki), kızılçam, yükseklerde sedir ormanları görülür. Ekonomi, tarım (buğday, arpa, nohut, kurufasulye, bakla, pamuk, susam, elma, portakal, armut) ve hayvancılığa (koyun, keçi) dayanır. Sera sebzeciliği ileri düzeydedir. Turizm etkinlikleri, son yıllarda önem kazanmıştır.

Deniz kıyısında, güneyinde Yunanistan’a bağlı Meis Adası’nın yer aldığı küçük bir koy üzerinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 150 km uzaklıktadır.

Tarihi: Batı Akdeniz’in en eski yerleşim merkezlerinden birisi olan Kaş’ın antik adı Antiphellos’tur. Yunan ve Roma uygarlıkları döneminden kalma tarihsel eserler vardır

Advertisement


Leave A Reply