Kaset Nedir? Kasetler Ne İşe Yarar? Kasetin Tarihi ve Gelişimi Nasıl Olmuştur?

0

Kaset nedir? Kasetler ne işe yarar? Kasetler nasıl ortaya çıkmıştır? Nasıl bir gelişim göstermiştir? Kasetlerin tarihçesine kısa bir bakış.

Teyp Kasetleri

Teyp Kasetleri

Müzik dinlemeyi sever misin? Nasıl müzik dinlersin? Radyo dinler misin yoksa kendi kendine müzik çalmanın bir yolu var mı? Dijital müzik dosyalarını çalan bir iPod veya MP3 oynatıcınız olabilir. Ancak bunlar her zaman var olmamıştır. İnsanlar müzik dinlemek için kayıt disklerini kullandılar ve 20. yüzyılda birkaç on yıl boyunca insanlar kaseti kullandı.

Advertisement

CD veya MP3 dijital dosyasından önce gelen kaset, 1958’de RCA Victor tarafından icat edildi. Bir kaset, müziği, ileri veya geri oynatıldığında iki makarayı saran (geri sarma) ince bir film üzerinde saklar. Film, genellikle kare şeklinde ve modern bir cep telefonu boyutunda olan sert plastik bir kasanın içine yerleştirilmiştir.

Kasetler, kasetçalar ile oynatılırdı. Kaset, ortada parmaklıklar bulunan bir tekerleğin ortasında iki deliğe sahipti. Makinede, kaseti yerinde tutan iki küçük çubuk vardı ve bu çubuklar dönerek kasetteki tekerleklerin dönmesine neden oluyordu. Bu, müziği çalmak için film şeridini ileri doğru hareket ettirir.

Kaset, bir kaydın veya albümün taşınabilir ve kompakt olmasına izin verdi, bir cebe sığabilirdi. Ayrıca doğru makine ile kasetin bir kopyası kolaylıkla yapılabilir. Bir kasetteki ses kalitesi bir albüm kaydından daha iyiydi, ancak bugün alıştığımız dijital dosyalara kıyasla çok kötü olurdu.

Video Kaset

Video Kaset

Nasıl Çalışır?

Manyetik bantları kaydetmek için analog mekanik kayıt sistemi kullanılmaktadır. Kaset, esnek ve uzun olması için birkaç metre uzunluğunda olabilen ince bir plastik şeritten yapılmıştır. Bu plastik şerit, bir okuyucu/yazıcı kafasının hareketi sayesinde manyetik kutuplar yönlendirildiğinde verileri kaydeden ince bir manyetik malzeme tabakasına sahiptir. Bu bant, bandın her iki ucuna (plastik şerit) bağlı iki bükülebilir makaraya sahip düz, dikdörtgen plastik bir kasa ile korunmaktadır.

Advertisement

Kaset, boyutu ve hız sınırlamaları nedeniyle kalite başlangıçta bunlara kıyasla düşük olmasına rağmen , kaset kaydedicilerden kolaylık açısından bir adım öndeydi . Bandın genişliği 3,81 mm’dir ve her bir stereo iz 0,79 mm’dir. Oynatma hızı, sağdan sola 47,6 mm/sn (milimetre/saniye)’dir. Karşılaştırıldığında , tüketici kullanımı için tipik bir kayıt cihazının bant genişliği 6,35 mm (her stereo iz 1,59 mm kaplıyor) ve 95 veya 190 mm/sn hıza sahipti.

Manyetik teyp veya kaset çalara teyp ( deste ) ve kompakt ve taşınabilir ise walkman adı verilir.

Son Durumu

Kasetlerin kullanımı bazen zor oluyordu. Bazen içerideki film şeridi, onları yeniden üretmek için kullanılan makineye takılırdı. Bu yüzden filmi kasete geri almanın tek yolu, tekerlekleri sarmak için bir kurşun kalem veya başka bir çubuk kullanmaktı.

Kaset, zamanları için harika bir icattı. Kayıt albümünü değiştirdiler. Kasetlerin taşınması daha kolaydı ve arabalarda ve taşınabilir müzik çalarlarda çalınabilirdi. Ama artık elimizde dijital müzik dosyaları olduğuna göre, kasetler eski moda ve modası geçmiş görünüyor.


Leave A Reply