Kaşıkotu Hakkında Bilgi

0

Hekimlikte de kullanılan bir bitki olan kaşıkotu ile ilgili olarak genel ansiklopedik bilgilerin yer aldığı yazımız. Kaşıkotunun faydaları nelerdir?

KaşıkotuYaprakları kaşığı andıran bir bitkidir. Bu bitkiden vitaminsizlik yüzünden meydana gelen ve diş etlerinin yangısı gibi belirtilerle kendini gösteren «iskorbüt» hastalığının tedavisinde faydalanılır.

Kaşıkotu ikiçenekli bitkilerin turpgiller familyasındandır. En çok Kuzey Yarımküresinin yumuşak ve soğuk iklimli bölgelerinde, Avrupa’nın rutubetli, gölgelik olan yüksek tepelerinde bulunur, ayrıca bahçelerde özel olarak da yetiştirilebilir.

Kaşıkotunun ömrü bir, iki yıldır. Bitki iyice büyüyünce yaprakları toplanır, iskorbüte karşı kullanılmak üzere bunlardan bir şurup hazırlanır. Kaşıkotunun keskin bir kokusu, yakıcı bir lezzeti vardır. Fransa’da yetişen bir türünün yapraklarından balık ve et yemeklerinin kokulandırılmasında da faydalanılır. Yaprakları kurutulduktan sonra ufalanarak elde edilen bu tozun lezzeti hardala benzer. Kaşıkotunun, iskorbüte iyi gelmesinden başka, zindelik vermek, idrar söktürmek, mikrop öldürmek, zihni kuvvetlendirmek gibi faydalı özellikleri de vardır. Kaşıkotunun küçük, beyaz çiçekleri vardır. Bunlar bir sap üzerinde salkım halindedirler.


Leave A Reply