Kasımpatı Nasıl Yetiştirilir?

0

Evlerimizde, bahçelerimizde yetiştirdiğimiz çiçeklerden biri olan Kasımpatı nasıl yetiştirilir? Kasımpatı bakımı, dikimi nasıl yapılır?

Kasımpatı

Advertisement

Kasımpatı Nasıl Yetiştirilir?

Ömürlü çiçeklerdendir. Kökleri soğuktan donmadığı için, kışın olduğu yerde bırakılabilir. Sürgünleriyle de, tohumla da üretilir.

Çiçek açma mevsimi, eylülle aralık ayları arasındadır. Tohumları ilkbaharda, sürgünleri bahar sonunda toprağa dikilir. Nemi çok sevdiği için, bol bol sulamalıdır.

Kasımpatı, yurdumuzun birçok bölgelerinde kasım ayında açtığı için, bu adı almıştır.

Toprak: Nemli topraklarda mutlu olur, renklerine renk katar. Serin yerlerde yetişir, soğuğa dayanıklıdır. Duvar dipleri dikim için uygundur. Güneşli ve rüzgar almayan yerlerde daha uzun yaşar.

Advertisement

Bakım: Ara sürgünler kesildiği zaman daha çiçekli olur. Uzun boylu ve büyük çiçekler elde etmek istiyorsanız, mayıs ayında budamaya başlayın. Fazla yaprak ve tomurcuklan temizlemeniz gerekir. Yaz döneminde aynı işlemleri tekrarlamalısınız. Çiçeklenme dönemine kadar her hafta organik maddece zengin gübre verilmelidir, ilkbaharda saksılarını değiştirin.

Üretim: Nisan ayında alınan çeliklerden, kök sürgünlerinden ya da tohumdan yetiştirilir.

Çiçekler: Kasım ayında açmaya başlar. Kış ortasına hatta bazen sonuna kadar çiçekli kalır. Aydınlık sever. Çiçekleri çeşitli renklerde olur. Büyüklükleri ve görünüşleri cinslerine göre değişir.

Advertisement


Leave A Reply