Katalonya Nerededir? Katalonya Hakkında Bilgiler

0

İspanya devleti sınırları içerisinde Akdeniz kıyısında yer alan ve Katalan ırkından gelen insanların yaşadığı bölge olan Katalonya nerededir ve Katalonya hakkında bilgiler.

katalonya

Advertisement

İspanya’nın kuzeydoğusunda, Katalan ırkından olanların oturdukları tarihi eyalettir. Kuzeyinde Fransa ile Andorra, doğusunda Akdeniz, güneyinde Valencia, batısında Aragon eyaletleri (eski krallıkları) vardır.

Yüzölçümü: 31.940 km2
Başkenti: Barselona

Kuzeyde Pireneler, ülkeyi Fransa’dan ayırır. Güneye doğru yayla alçalmaya başlarsa da, 1.238 metreyi bulduğu yerler (Monserrat Tepesi) de vardır. Ebro’nun kolu Segro, Barselona’nın az güneyinden Akdeniz’e dökülen Llobregat, Negro Burnu’nun az kuzeyinden Akdeniz’e dökülen Ter başlıca akarsulardır. Kıyıda Akdeniz iklimi, içerilerde Batı Avrupa deniz iklimi hüküm sürer. Tipik bitki örtüsü kıyılarda Akdeniz bitkileri, içerilerde, çorak bozkırlar, Pireneler’de Alp bitkileri, Pirene eteklerinde yapraklarını kışın döken ormanlardır. Portakalgillerin ve zeytinin kuzey sınırı, Katalonya’dan geçer. Yer yer ormanlar görülür.

14 İspanyol eyaletinin en büyük nüfus yoğunluğu olanıdır. 4 ile ayrılır: Barselona, Tarragona, Gerona ve Lebrida. Barselona ili, 50 İspanyol ilinin en yoğun nüfusu olanıdır. 1464’te kurulan Barselona Üniversitesi, eyaletin tek üniversitesidir.

Advertisement

Ülkede Lâtin ırklarından olan ve Katalan dili konuşan Katalanlar oturur. İspanyol azınlığı ile düşmanlık denecek derecede aykırılık içinde yaşarlar. XX. yüzyıl başına kadar Katalanlar, İspanya’dan ayrı bir devlet sahibi olmak için çok kan döktülerse de başarı sağlayamadılar. Zaman zaman Barselona, Madrid’ den bağımsız yaşamış, sonunda Madrid’e bağlanmıştır. Napolyon, Katalan hareketini başlangıçta çok kışkırttıysa da sonradan Katalonya’yı da Fransa’ya katmak istedi

Katalonya, Arap hâkimiyetinden ilk kurtulan İspanyol topraklarındandır. XV. yüzyıl sonlarında Kastilya krallıklarından Aragon, özellikle deniz kuvvetleri ile sık sık Türklerin karşısında savaşmıştır.


Leave A Reply