Katıra “Baban Kim?” Demişler “Dayım At” Demiş Atasözünün Anlamı

0
Advertisement

Katıra “Baban Kim?” Demişler “Dayım At” Demiş atasözü ne anlama gelir, ne demektir, atasözü ile ne anlatılmak isteniyordur, hakkında yazı.

Katıra "Baban Kim?" Demişler "Dayım At" Demiş

KATIRA “BABAN KİM?” DEMİŞLER, “DAYIM AT” DEMİŞ.

Atasözünün Kısaca Anlamı: aşağılık duygusu içinde bulunan kişi, kendisini olduğu gibi göstermeye utanır da kötü yönünü gizler, sadece iyi yönüyle övünür.

Açıklaması

İnsan, duygularının etkisi altındadır. Kendisini “aşağılık duygusu’yla kaptırmış kişiler, özellikle üstün görünmek isterler. Utanırlar. Bazı özelliklerinden sıyrılmaya çalışırlar. Bu atasözünde de katır babası olan eşekten utanmakta, ondan bahsetmeyip dikkatleri at olan dayısına çekmeye çalışmaktadır.

Adam, bir çöpçünün oğludur. Okumuş, yüksek yerlere çıkmış. Toplum içinde saygınlık kazanmıştır. Aslında bir çöpçünün oğlu olmak utanılacak bir durum değildir ya, bu saygınlığına karşın, kendi kendini hep küçük görür; çöpçü çocuğu olmaktan utanç duyar. Ailesinden söz açıldığı zaman, babasının kim olduğunu, işini gizlemeye çalışır. Soyunda ünlü kişiler varsa, onlardan söz eder. Örneğin halasının doktor oğluyla övünür. Bu durum aslında çok gereksiz bir kompleksdir. İnsanlar eksikliklerinin farkında olmalı, onlardan utanacağına, gidermeye, daha iyi bir hale getirmeye çalışmalıdırlar.

Advertisement

En iyisi, insanın olduğu gibi görünmesidir. Böylesi aşağılık duygularından kurtulmaktır. Mevlana’nın da dediği gibi; ” Ya göründüğün gibi ol, Ya olduğu gibi görün”.


Leave A Reply