Kavun Nasıl Bir Meyvedir? Özellikleri Hakkında Bilgi İlginç Gerçekler

0
Advertisement

Kavun nasıl bir meyvedir? Yaz aylarının sevilen meyvesi kavun, özellikleri ve yetiştirilmesi hakkında bilgiler, ilginç gerçekler.

kavun

Bir yaz meyvasının ve bu meyvayı yetiştiren bitkinin adıdır. Kavun kabakgiller familyasındandır. Hıyar, kabak, karpuz gibi kavunun da dalları yerde sürünerek uzar. İlkbaharda gelişmeye başlayan kavun küçük sarı çiçekler açar. Birçok çeşitleri vardır. Bazıları dayanıklı değildir, beklemeye gelmez, bazı çeşitleri kış ortalarına, hattâ iyi bakılırsa kış sonlarına kadar dayanır. Kavunların büyüklüğü 1 kilodan 4 kiloya kadar değişir.

Kavunun anayurdu güneybatı Asya’dır. Anadolu’da yetiştirilen çeşitlerden biri XVI. yüzyılda İtalya’ya götürülmüş, Roma yakınlarında Cantalupo’da yetiştirildiği için batıda «kantalup kavunu» adını almıştır. Bugün Avrupa ve Amerika’da en çok aranan kavun çeşidi budur.

Yurdumuzda kavun yetiştiren bölgelerin başında Trakya, Ege Bölgesi, Konya gelir. Uzunköprü çevresinde yetiştirilen «topatan kavunu» ince sarı kabukludur. Dayanıksızdır. Şimdi Trakya’da «çitili» adı verilen, dayanıklı bir kış kavunu da yetiştirilmektedir.

Advertisement

Ege Bölgesi’nde yetiştirilen kavunların en önemlisi «Kırkağaç kavunu» dur. Kırkağaç, Akhisar, Menemen ve Manisa bölgelerinde yetiştirilir. Nefîs, dayanıklı olan bu kavunlar aynı zamanda ihraç da edilmektedir. Kırkağaç kavunundan üretilmiş kavunların başlıcaları «hasanbey», «altınbaş», «dilimli» ve «hallaç kavunu» dur.

Kavunun olmadan koparılanına «kelek» denir. Bundan turşu yapılır.

kavun

Kavun Hakkında Bilgiler

 • Kavunun büyüklüğü türüne bağlıdır. Kaydedilen en büyük kavun 262 kilo ağırlığındaydı.
 • Kavun asma olarak büyür. Yanal tendonlar üreten yuvarlak bir gövdeye sahiptir. Yeşil yapraklar oval veya dairesel şekildedir. Sığ lobları vardır.
 • Kavun iki tür çiçek üretir: staminate (sadece erkek üreme organlarını içerir) ve mükemmel çiçekler (hem erkek hem de dişi üreme organlarını içerir). Bu tür çiçekleri üreten bitkiye andromonoecious denir.
 • Meyvenin büyüklüğü, şekli, rengi, tatlılığı ve dokusu kavun türüne bağlıdır. Cilt pürüzsüz veya pürüzlü olabilir. Cildin rengi yeşil, sarı, turuncu, kremsi olabilir. Meyvenin tatlılığı iklim koşullarına ve fotosentez yoğunluğuna bağlıdır (güneşin yardımıyla karbondioksit ve sudan şeker üretimi).
 • Tohumlar meyvenin ortasında bulunur. Genellikle 0.4 inç uzunluğunda, kremsi ve oval şekildedirler.
 • Kavun Roma İmparatorluğu’nda ve eski Mısır’da çok popülerdi. Tutankhamen gibi bazı firavunlar kavun tohumları ile gömüldü.
 • Kavunlar yüksek besin değerine sahiptir. Zengin C vitamini kaynağı, B grubunun vitaminleri ve potasyum, manganez, demir ve fosfor gibi minerallerdir.
 • Kavun % 92’den fazla su içerir.
 • Kavunlar genellikle çiğ olarak tüketilir. Meyve salatalarının, serinletici meyve sularının bir parçası olarak veya tatlılarda servis edilebilirler. Bazı kavun türleri, tamamen olgunlaşmadıklarında sebze olarak ve şeker içeriği maksimum seviyesine ulaştığında meyve olarak kullanılır (tamamen olgunlaşmış kavun).
 • Kavrulmuş ve kurutulmuş tohumlar Afrika ve Hint kültüründe atıştırmalık olarak kullanılır.
 • Hemen hemen tüm kavun parçaları (meyve, tohum, yaprak ve kökler) geleneksel Çin tıbbında kullanılır.
 • Bilim adamları küp şeklinde kavun yetiştirdiler. Bu tür kavunun paketlenmesi ve taşınması, yuvarlak kavun türlerine kıyasla daha az çaba gerektirir. Küp şeklindeki kavun, geleneksel kavunlardan çok daha pahalıdır.
 • Dünya genelinde tüketilen kavunların % 25’i Çin menşelidir. Her yıl 8 milyon tondan fazla kavun üretiyor.

  Kavun yıllık bir bitkidir, yani yaşam döngüsünü bir yıl içinde bitirir.

  Advertisement


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?