Kayalık (Rocky) Dağları Nerededir?

0

Kuzey Amerika’nın batı bölümünde yer alan ve 3500 km uzunluğu bulunan Kayalık (Rocky) Dağları ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Kayalık Dağları (Rocky)

Advertisement

Kuzey Amerika’nın batı kesimi boyunca uzanan sarp sıradağlardır. 3.500 km. kadar uzunlukta olan bu dağ zincirinin eni yer yer 150 km. yi geçer.

Kayalık Dağlar Meksika’da Vera Cruz yakınlarından başlar, kuzeye doğru bütün kıtayı aştıktan sonra Alaska’da son bulur. Dağların en yüksek yeri Alaska’daki McKinley Tepesi’dir (6.240 m.), ondan sonra Logan Tepesi (5.956 m.) gelir.

Meksika Körfezi kıyılarında başlayan Kayalık dağlar birdenbire sarp yamaçlar halinde 5.000 metreye kadar yükselir. Meksika sınırlarında yüksekliği 5.000 metreyi geçen birkaç tepe vardır. Kuzey Amerika’nın batı kıyıları boyunca uzanan Kaskad (Cavlan) Dağları, Kıyı Dağları ve Siera Nevada’larla kayalık Dağlar arasındaki bölgeye Batı Yaylaları denir.

Alaska’yı saymazsak Kayalık Dağlar’ın A. B. D. sınırları içindeki kesiminin yüksekliği 5.000 metreyi bulmaz. Bu kesimdeki başlıca yükselti. Wilson Tepesi (4.352 m.), Pikes Tepesi (4.301) m.) dir. Kayalık Dağlar A.B.D.’nin en güzel manzaralı yerlerinden biridir. Yellowstone Milli Parkı da dahil olmak üzere, Birleşik Amerika’nın en güzel milli parkları bu dağların bulunduğu kesimdedir. Dünyanın en kudretli nehirlerinden Missouri’nin bütün ana kolları bu dağlardan çıktığı gibi, Kaliforniya Körfezi’ne dökülen Colorado, Kuzey Buz Denizi’ne dökülen McKenzie ve Alaska’daki Yukon Nehri de bu dağlardan çıkar.

Advertisement


Leave A Reply