Kayısı Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

0

Kayısı ağacı nasıl yetiştirilir? Kayısı fidanı ne zaman ve nasıl dikilir? Kayısı ağacı gübreleme, sulama, yetiştirme hakkında bilgi.

Advertisement

Kayısı (Armeniaca) Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Bahçede bir sürü meyve ağacı olur da kayısı olmaz mı? Güneşi çağrıştıran meyvelerini, ne seyretmeye ne de yemeye doyabilirsiniz.

Dünyada 1750’nin üzerinde kayısı türü bulunmaktadır. Ülkemizde ise beş, on türü yetişir. Malatya’da yetişen türleri hacıhaliloğlu, kabaaşı, soğancı, hasanbey, çöloğludur. Bursa’da yetişen türüne karacabey denir. Ege Bölgesinde çiğli, imrahor, Tekirdağ’da iribitirgen, diğer şehirlerde şekerpare olarak adlandırılır.

Yağışın çok olmadığı, ılıman bölgelerde çok güzel bir gelişim sergiler. Bahar aylarında oluşan don kayısıya zarar verir. Onun için en ideal toprak geçirgen, nemli ve organik maddece zengin olandır. Az meyilli topraklarda yetişir. Siz ona istediğini verince o da size tatlı, parlak, güzel kokulu meyvesini verir. Fidan, toprak yüzeyinden 60 santimetre derinliğinde açılan çukura yerleştirilir. Aşı yerlerinden iki, üç parmak yukarıda dikim yapılmalıdır. Hazırlanan bu yatak ilkbahar döneminde gübrelenmelidir. Kayısı meyveleri bir önceki yılın dalında oluşurlar. Uygun koşullar sağlandığı takdirde üç, beş yaşında haziran-temmuz aylarında meyve verirler. Rüzgar almamalı, korunaklı bir alana yerleştirilmelidir. Yaz döneminde meyveleri geliştiği için bu aylarda sulama yapılmalıdır. Kayısılarınızı toplamaya başlamadan 10 gün önce sulamayı bitirin.

Advertisement


Leave A Reply