Kaynakçı Ne İş Yapar? Hakkında Bilgi

1

Kaynakçılık mesleği nedir? Kaynakçı ne iş yapar, Kaynakçılık mesleğinin özellikleri hakkında bilgi.

kaynakciKaynakçı

Advertisement

Kaynakçı, madeni parçaların birleştirilecek yerlerini ergiterek birbirine kaynaştırır; bu iş için bir hamlaç alevinden, bir elektrik kaynağından ya da kimyevî usullerden yararlanır.

Nispeten yeni madeni parçaları birleştirme vasıtası olan kaynak, dayanıklılığı ve yeni teknikleri uyarlanabilmesi nedeniyle, gittikçe yaygınlaşan bir teknolojik yöntem durumuna gelmiştir. Elektrik hatlarını çeken işçilerin oksiasetilen hamlacı ile ya da su ve havagazı borularını döşeyenlerin elektrik ark hamlacı ile kaynak yaptıklarını sık sık görmek mümkündür. Otomobil, uçak, uzay ve petrokimya endüstrileri gibi tüketim endüstrilerinde kullanılan otomatik kaynak makinelerini çalıştırabilmek için, madenler, elektrik, kimya ve teknik işlemler üzerine derin bilgi sahibi uzmanlara ihtiyaç vardır. Bu endüstrilerde, siyah gözlüklü, usta elli kaynakçının yerini bilgili teknisyen alır.


1 Yorum

  1. otomatik kararan kaynak gözlüğü on

    kaynakçılık herkesi biraz ürkütür. çünkü tehlike içerir. bu yüzden kaynakçıların iş kadar korunumu da oldukça önemli. ihmalsizlikten dolayı bir sürü kaza yaşanıyor ne yazık ki. çalışanların bu konuda bilinçli olması çok önemli

Leave A Reply