Kaz Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Kaz nasıl bir hayvandır? Kazlar nerede yaşar, türleri, çeşitleri, özellikleri nelerdir? Kaz hakkında bilgi ve resimler.

kaz-4KAZ

Ördek ve kuğu ile yakından akraba bir kuştur. Vücut yapıları ördekten büyük, kuğudan küçüktür. Boyun uzunlukları ördeğinkinden fazla olmakla beraber, kuğununkinden kısadır; üstelik kazların boynunda kuğulardaki zarif kıvrılma görülmez. Perdeayaklılardan olan kazların bacakları daha uzun ve vücutlarının ortasına doğru olduğu için karada kuğu ve ördekten daha iyi yürürler.

Yaban kazı. — Kazların en irisidir. Kamışlı, sazlı sularda yaşar. Genel olarak taneler ve sebzelerle beslendikleri gibi bazan küçük su canlıları ve böcek de yerler. Asya’ nın birçok bölgelerinde, Türkiye’de, Avrupa ve Amerika’da yaşıyan yaban kazı göçmen kuştur. Yalnız İskoçya’dakiler yerlidir. Birçok çeşitleri vardır. Baş ve boyun boz – kahverengi, karın tarafı boz – beyazdır, kahverengi dalgalıdır. Sırtının ön kısmındaki tüyler koyu kahverengi kenarları beyazımsıdır. Renkleri cinse göre değişir. Yaban kazları V biçimi bir düzenle uçarlar. V’nin sivri yerindeki kaz o grupun önderidir. Pilotlar 2.750 m. yüksekte uçan yaban kazı sürülerine rastlamıştır.

Evcil kaz. — Adı aptallık timsali olan kaz, aslında kümes hayvanlarının en akıllısıdır. Cüsse bakımından yaban kazından daha iri olan kazlar uçma kabiliyetini kaybetmiştir. Kaz yetiştirilen yerlerin sulak olması, buralarda su birikintileri, havuzlar bulunması lâzımdır. Dişi kazlar yumurtalarını saklamak ister ve çeşitli yerlere bırakırlar. Kuluçka müddetleri 20 gündür. Kaz yavrularının civcivlikten sonraki haline «palaz»ödenir. Etleri lezzetli ve pek makbuldür.

Advertisement

Kaz eti son derece kuvvetli bir besindir. Protein ve yağ bakımından sığırdan daha zengindir. Kazlar özel bir şekilde beslenirse semirir ve karaciğerleri büyür. Bunun için kış başlarında 30-40 gün özel bir rejim takip edilir. Önceleri sade yulaf, sonra yulaf unundan yapılmış hamurlar, daha sonra arpa ve mısır unu yedirilir. Tuz, sarmısak ve haşhaşyağı da yedirerek hareket etmelerine meydan verilmezse iyice semirirler. Semiz kazların kara ciğerinden yapılan ezme «kaz ciğeri» adıyla satılır. Pek makbuldür.


Leave A Reply