Kazıkbeli Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0

Kazıkbeli Yaylası nerededir? Gümüşhane, Kürtün Kazıkbeli Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

Advertisement

KAZIKBELİ YAYLASI

Doğu Karadeniz’de bulunan Gümüşhane ili, pek çok yaylaya ev sahipliği yapar. Dağların eteklerindeki yüksek kesimlerde merkez ilçede 133, Kelkit’te 27, Köse’de 9, Şiran’da 24, Torul’da 56 ve Kürtünde 134 olmak üzere toplam 383 yayla yer alır. Erikbeli, Kazıkbeli, Kazmankaya, Kızılağaç, Şehmerlik, Münürlü, Kadırga, Balahor, Taşköprü, Maden gibi yaylalar kalabalık nüfuslarıyla ünlüdür. Ancak giderek yazlığa dönüşen yaylalarda geleneksel doku çoğunlukla bozulmuştur. Alas, Dölek, Dulağa, Eğrisu, Yalınkavak, Yılanlı, Konak gibi çok az sayıdaki yayla ise otantik görünüşleriyle öne çıkar. Çimenli Dağlarındaki yaylalarda ise daha çok çadır kurulan obalar yaygındır.

Bazı yerler vardır, birçok insan tarafından değeri ve geçmişi çok bilinmez. Böyle özel yerlerden biridir Kazıkbeli Yaylası. Asırlar önce Kürtün ve Torul ilçelerinin Giresun Alucra tarafına ulaşmak için kullandıkları eski kervan yolu Demirkapı – Ellecik – Arpalık Kıranı (Karataş) – Olukman Yaylası – Pazardüzü – Güvez Karagöl – Öşkine veya Pazardüzü Kürt Mezarı – Ağayatak – Çakmanus güzergâhların dan geçermiş. Bu anlamda bölgenin en büyük alışveriş merkezi Pazardüzü mev kişiydi. Zamanla Pazardüzü ortadan kalktı ve yerin yeni kervan yol üzerindeki Kazıkbeli Yaylası aldı. Artık bölgenin en büyük pazar, bir panayır görüntüsüne bürünen Kazıkbeli’ndeydi. Bir kaç asırdır süregelen pazar geleneği, günümüzde hâlâ sürmekte ve çevredeki pek çok yayla ve köy Kazıkbeli Yaylasına gelerek ihtiyaçlarını temin etmekte ve mallarını satmakta.

Kürtün ilçesi Söğütlü Köyü sınırları içerisinde yer alan Kazıkbeli Yaylası, Gümüşhane ve Giresun köylerinin kullanımında. Özellikle Giresun ili Tirebolu ilçesi sakinlerinin yıllardan beri kullandığı yayla, Kürtün ilçesine 37, Söğütlü Köyüne ‘se 6 kilometre mesafede yer alır. Yaylanın Gümüşhane sınırlarına geçmesi ile birlikte günümüzde, dışarıdan gelen yaylacılar Söğütlü Köyünden bazı yerleri kiralar.

Yaylada manav, bakkal, lokanta, pansiyon, otel, sağlık ocağı gibi altyapı hizmetleri bulunuyor. Kazıkbeli Yaylasındaki konaklama tesislerinde kalabilir veya sekiz kilometre uzaklıktaki Karagöl’de kamp yapabilirsiniz. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen yayla şenliklerine on binlerce kişi katılıyor.

Advertisement


Leave A Reply