Keçileri Kaçırmak Ne Demektir? Deyiminin Anlamı Hikayesi ve Cümleler

0

Keçileri Kaçırmak ne demek, ne anlama gelir? Keçileri Kaçırmak deyiminin hikayesi, anlamı, Keçileri Kaçırmak ile ilgili örnek cümleler.

Keçileri Kaçırmak

“Keçileri Kaçırmak Anlamı”

Delirmek veya bunalım içinde bulunmak anlamında kullanılan bir deyimdir. Tutarsız davranış sergileyen, ne yaptığını bilmeyen, bunalıma giren kişiler için keçileri kaçırdı denir.

Keçileri Kaçırmak

Keçileri Kaçırmak Deyiminin Hikayesi

Dağın eteklerinde yaşayan bir keçi çobanı varmış. Bir yaz günü çoban, keçileri otlamaya bıraktıktan sonra kendisi de bir ağacın altında uzanmış. Uykuya dalan çoban uyandığında bir de ne görsün! Etrafta ne keçi var ne de sürü. Sağa sola bakmış. Oraya buraya koşturmuş ama nafile. Keçileri bulamamış. Keçiler sıcaktan bunaldıkları için bir mağaraya girmişler. Çoban, “Galiba bütün sürüyü kaybettim.” diye düşünerek korkup kara kara düşünmeye başlamış.

Köye yaklaşırken de:

— Keçileri kaçırdım, keçileri kaçırdım, diye bağırmaya başlamış.

Çobanı telaş içinde gören köylüler de keçileri aramak üzere dağa çıkmışlar. Vakit akşama doğru yaklaşırken, hava da iyice serinlemiş. Kimsenin bilmediği mağarada bekleyen keçiler, tekrar kıra çıkmışlar. Köylüler, keçi sürüsünü otlarken görünce: “Acaba eksik var mı?” diye saymışlar. Hepsi tamam çıkınca, zavallı çobanın aklını yitirdiğini düşünmüşler.

Bu deyim, “Olaylara gereğinden farklı tepkiler gösteren, akli dengesi pek yerinde olmayan kişileri” anlatmak için kullanılır.


Bu deyimin Burdur yöresinde ortaya çıktığı sanılmaktadır. Bu yöredeki İnsuyu mağarasını bilmeyen bir çoban keçileri otlatıyormuş. Keçiler öğlen vaktinde gölgelik bir yerde dinlendirilir, çoban da bu arada uyur, dinlenirmiş. Çoban, o gün her zamanki yolunun aksine bilmediği İnsuyu mağarasının olduğu yerdeki otlaklıkta keçileri otlatmış. Öğle sıcağı bastırınca keçiler su içecek yer bulamamış. Çoban da çaresiz bir şekilde gölgelik yerde keçileri dinlendirip, kendisi de uyumuş. Bu arada, keçiler su bulmak için etrafı gezinmiş ve İnsuyu mağarasındaki kar ve yağmur birikintilerini keşfetmişler. Çobansa hâlâ uyumaktaymış. Uyandıktan sonra bakmış ki, keçiler ortalıkta yok. Telaşlanmış, mağarayı da bilmediğinden keçilerin oraya gittiğini düşünememiş, etrafa bakmış bakmış keçiler yok… Köye gitmiş telaşlı bir şekilde, “keçileri kaçırdım, keçileri kaçırdım” demiş.

Köylü gidip keçilere bakmış ki keçiler her zamanki yerinde otlanıyor. Keçileri saymışlar. Sayı tam. Çobana bir şeyler oldu düşüncesiyle çobanı göndermişler ve yerine başka çoban getirtmişler. Yeni getirdikleri çoban da aynı olayı tekrarlayınca, etrafı keşfe çıkmışlar bazı keçilerin yamaçtaki bir yarığa girip çıktıklarını görmüşler. Böylelikle İnsuyu Mağarası’nı bulurlar. O gün bu gün deli divane hareketler yapan, sinir krizlerine giren kişiler için keçileri kaçırdı, ifadesi kullanılır.

Keçileri Kaçırmak İle İlgili Cümleler

 • *** Kadıncağız huysuz kaynanası ile yaşamaktan sonunda keçileri kaçırdı.
 • *** Keçileri kaçırmış gibi neden bağırıp duruyorsun.
 • *** Bu fiyata ev alacak adamın keçileri kaçırmış olması gerekiyor.
 • ***Keçileri kaçırmış gibi bağırmayı kes de sorunun ne olduğunu sakince anlat.
 • ***Keçileri kaçırmış gibi davranışları olduğu için herkes tarafından yadırganıyordu.
 • ***Eğer bu da işe yaramazsa keçileri kaçıracağım artık.
 • ***Keçileri kaçıran kadın için ambulans geldi ve hastaneye kaldırıldı.
 • ***Hani benim keçileri kaçırmış bir arkadaşım var ya, o gelecek bu akşam.
 • ***Geceleri Gulyabani kılığına girip bahçede dolaşarak konağın hanımına keçileri kaçırtmaya çalışıyorlardı.
 • ***Bu saçma teklifi kabul etiğine göre keçileri kaçırmış olmalısın.
 • ***Bu çocuklarla aynı yerde iki saat geçirmek keçileri kaçırmak için yeterli bir süre.
 • ***Evini satıp çadırda yaşamaya başladığına göre ya keçileri kaçırdı yada borç batağına battı.
 • ***Zavallıcık kocası terk edip gidince pencerenin önünde bekleye bekleye keçileri kaçırdı.
 • ***Anneannem, geceleri aynaya bakan keçileri kaçırır, derdi.
 • ***Keçileri kaçırmış gibi bir sağa bir sola koşturup, bağırıyordu.
 • *** Gençlik yıllarında yaşadığı bir kara sevda yüzünden keçileri kaçırmış, o gün bugün sokaklarda dolanıp, sevdiğini arıyor.

Leave A Reply