Kedi Balığı Nasıl Bir Balıktır? Kedi Balığı Özellikleri, Hakkında Bilgi

0

Kedi balığı nasıl bir hayvandır? Kedi balığının özellikleri, türleri, çeşitleri, yapısı, kedi balığı hakkında bilgi.

kedi balığı

Kaynak: wikipedia.org

Kedi balığı; (Lat. Scliorhinus). Köpekbalıkları takımının Kedibalığıgiller familyasından köpekbalıklarının genel adıdır. Tropik bölgelerde ve ılık denizlerde yaşarlar. Boyları 80-150 cm arasında değişir. Kıyı bölgelerinde dibe yakın yerlerde yaşarlar. Küçük ve omurgasızlarla beslenirler. Kurşuni renklidirler. Sırtlarında irili ufaklı koyu renkli benekler bulunur. Başlıca üç türü vardır: Benekli kedibalığı 6-7 cm kadardır, akvaryumlarda süs balığı olarak beslenir. Anayurdu Brezilya ile Güney Amerika’dır. Gövdesi yeşil ve sarı-siyahtır. Kuyruğunda siyah lekeler vardır. Karın ve anus yüzgeçleri saydamdır. Büyük kedibalığı Avrupa ve Akdeniz kıyılarında yaşayan 60-120 cm arasında değişen boylu bir kedibalığıdır. Derisinin üzerinde büyük benekler vardır. Büyük sakızlevreği de denir. Küçük kedibalığı Akdeniz ve Avrupa kıyılarında yaşayan bir kedibalığı türüdür. Boyu 50-80 cm arasında değişir. Küçük sakız levreği, benekli köpekbalığı adını da taşır.

Kedi köpekbalığı olarak da bilinen Scyliorhinidae balık ailesi, genellikle Scyliorhinus (bazen “Scyliorhinus” olarak yazılır) köpekbalığı olarak adlandırılan türleri içerir. Bunlar, dünya çapında ılıman ve tropikal sularda bulunan küçük, dipte yaşayan köpekbalıklarıdır.

Kedi köpekbalıkları küçük boyutlarıyla bilinir, tipik olarak yaklaşık 3-4 fit uzunluğa kadar büyürler. Kısa bir burun ve geniş bir ağız ile geniş, düzleştirilmiş bir vücut şekline sahiptirler. Kabuklular ve küçük balıklar gibi çeşitli küçük deniz hayvanlarıyla beslenirler ve genellikle balıkçılık operasyonlarında yan av olarak yakalanırlar.

Yaşam alanı açısından, kedi köpekbalıkları genellikle sığ sudan birkaç bin feet’e kadar değişen derinliklerde deniz tabanına yakın yerlerde bulunur. Bazı türlerin büyük kümeler oluşturduğu bilinirken, diğerleri yalnız yaşayan hayvanlardır.

Genel olarak, kedi köpekbalıkları hem avcı hem de av olarak deniz ekosistemlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Tehdit veya tehlike altında olarak kabul edilmeseler de, bazı kedi balığı türleri aşırı avlanma ve habitat bozulması nedeniyle risk altındadır. Bu türleri korumak ve uzun vadede hayatta kalmalarını sağlamak için koruma çalışmaları devam etmektedir.

Kedibalığıgiller, (Lat. Scyllorhinidae). Omurgalı hayvanlardan Balıklar sınıfının Köpekbalıkları takımının Yıldızomurlular takımına giren bir familyadır. Dişleri ve solungaç yarıkları küçüktür. Beş çift solungaç yarığı bulunur. Her iki sırt yüzgeci, karın yüzgeci çizgisinde ve geridedir. İnsan için tehlike oluşturmazlar. Bazı türleri yumurtlar. En iyi bilinen türleri: Küçük kedibalığı, benekli kedibalığı, büyük kedibalığıdır.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply