Kedi Nasıl Bir Hayvandır? Kedilerin Özellikleri, Türleri, Tarihteki Yerleri

0

Kedi nasıl bir hayvandır? Kedi hayvanının özellikleri, beslenmesi, türleri, tarihteki yeri, hakkında bilgi.

kedi

Kaynak: pixabay.com

Kedi Hakkında Bilgi

Kedi; (Lat. Felis). Etçiller takımının Kedigiller familyasından memeli hayvanlara verilen genel addır. Aynı adı taşıyan evcil hayvanlardan başka, kısa ve yuvarlak bir burun, çok güçlü çeneler, gizlenebilir tırnaklar gibi belirleyici özellikler taşıyan çok sayıda türü kapsar.

Tarihte en önce evcilleştirilen hayvanlardan biridir. İÖ 300 yıllarına ait Eski Mısır kabartmalarında, heykellerinde ve çeşitli buluntularında kedi betimleri vardır. Ayrıca Eski Mısırlılar kediyi kutsal hayvan sayarlardı. Evcil kediler daha sonraki yüzyıllara Afrika’dan tüm dünyaya yayıldı. Fenikeliler Hristiyanlık öncesinde kedileri İtalya’ya getirdiler.

Kedinin gebelik süresi 55-56 gündür. 2-5 arasında yavru yapar. Yavruların gözü doğumdan 9 gün sonra açılır. Genellikle yılda iki kez yavrular. Son derece çevik hareketler yapmaya uygun bir vücut yapışma sahip olan kedilerin türlere göre göz renkleri değişik olur. Ankara kedisi gibi iki gözü de değişik renkte olanlar vardır. Güçlü ışık karşısında iris büzüldüğü zaman göz bebeği ince bir çizgi halini alır. Kedi az ışıkta öteki hayvanlara oranla daha iyi görür. Karanlıkta kedi gözünün irisi o kadar açılır ki, göze düşen ışık hemen yansır, bu da kedi gözünün karanlıkta parlıyormuş gibi görünmesine neden olur.

kedi

Kaynak: pixabay.com

Kedilerin en duyarlı organları bıyıklarıdır. Ön ayaklarında beş, arka ayaklarında dört parmak vardır. Parmakların ucundaki tırnaklar, dışa doğru kıvrık olmasına karşın, normal durumlarda gizlidir, bir saldırı anında hemen ortaya çıkarırlar. Çenesinde 30 diş vardır. Öndeki kesici dişler küçük, arkadaki azı dişleri gelişmiş ve daha büyüktür. Kesici dişlerin yanındaki köpek dişleri avını yakalamaya yarar. Kedilerde gelişmiş bir duyu, koku ve zekâ yapısı vardır. Hayvanlar dünyasının en zekilerinden biridir. Ömrü ortalama 14 yıldır. Etçil olmasına karşın evcil kediler her şeyi yerler. Ana kediler 2 ay süreyle yavrularını bir yerden başka bir yere taşırken ise derisinden tutup taşır. Dünyaya geldiklerinden 2 ay sonra ana kedi yavruları terk eder ve yaşamlarını tek başlarına sürdürmeyi öğrenirler. Kedinin tüm dünyada yaşayan sayısız türü vardır.

Kedigiller

Kedigiller, (Lat. Felidae). Omurgalı hayvanlardan Memeliler sınıfının Etçiller takımının Kedimsiler üstfamilyasına giren bir familyadır. Etçiller takımlımı en yırtıcı, çevik ve güçlü hayvanlarıdır. Çeneleri kısa ve güçlü, dilleri pütürlüdür. Tümünde sivri köpekdişleri ve keskin azı dişleri vardır. Normal zamanda kıvrılarak geriye çekilmiş olan tırnakları saldırı anında bıçak gibi dışarı fırlarlar. Bunun nedeni tırnakların aşınmasını önlemektir. Postları yumuşak ve çoğu benekli tüylerle kaplı olduğundan avlanırlar. Kasları çevik ve güçlüdür. Familyanın tüm hayvanları çok iyi sıçrar ve koşar, hepsinde uzun bir kuyruk vardır. Dünyanın birçok yerine yayılmışlardır. Yalnız Avustralya ve Madagaskar’da yaşamazlar. Bu yırtıcı hayvanlardan yalnız çita insana alışamaz. Familyadan evcilleşen tek hayvan kedidir. İyi bilinen türleri: Aslan, bozkır kedisi, çita, evcil kedi, jaguar, kaplan kedisi, puma, vaşak, yaban kedisi, Ankara kedisi, Siyam kedisi, vb.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply