Kefal Balığı Nasıl Bir Balıktır? Kefal Hakkında Ansiklopedik Bilgiler

1

Kefal nedir, nasıl bir balıktır? Kefal balığının özellikleri, yaşadığı denizler, türleri nelerdir? Kefal hakkında ansiklopedik bilgiler

kefal

Kaynak: pixabay.com

Kefal

Kefal; Çok çeşitli bir balıktır. Tropikal ve ılıman iklim sularında yaşayan kefallar dayanıklı balıklardır. Tatlı sulardan % 0,60 tuzluluk derecesine kadar varan tuzlu sularda yaşayabildikleri gibi sıcaklığı 3,5° den 28° ye kadar değişen sularda da yaşarlar. Ancak tatlı sularda devamlı olarak yaşamaları mümkün değildir. Daha çok denize açılan göllerde bulunur ve buralarda avlanırlar.

Kefalın eti beyaz ve yağlıdır. Her mevsimde makbul olmakla beraber dafya çok kışın yenir. Kefallar çok defa sürü halinde gezer ve büyük balıklara yem olmaktan sakındıkları için açık denize çıkmazlar. Ömürleri 15-16 yıldır.

Kefalın başlıca çeşitleri haskefal, altınbaşkefal, pulatarinadır.

Haskefalın boyun 74 cm. yi bulur. Yabancı sularda ağırlığı dokuz kiloyu bulanlarına rastlanmıştır. Bizde dört kilodan fazlası pek nadirdir. Gözleri saydam bir örtüyle yarısına kadar örtülü bulunan haskefal balığı kefalların en makbulüdür.

Altınbaşkefalın başı haskefaldan daha sivridir. Boyları 60 cm. i geçmez. Pulatarina-nın da başı sivri, vücudu altınbaşa göre daha incedir. Bazı kaynaklar pulatarinanın küçüğüne paçoz dendiğini yazar. Başka kaynaklara göre ise haskefala paçoz denir.

Kefalların sırt ve yanları parlak kurşuni, karınları gümüşü veya kirli beyazdır. Akıllı ve çevik hayvanlardır. Ağların üstünden atlayıp kaçabilirler.

Kefal, akıllı ve çevik bir balık olduğundan oltayla avlanması çok zordur. Sığ sulardaki kefalları “serpme” ile avlarlar, Dizine kadar suya giren balıkçı, sırtındaki daire şeklindeki, etrafı kurşunlu ağı, yakınındaki kefalların üzerine atar. Kefallar, kurşunların tesiriyle birden kapanıveren serpmenin içinde kalırlar.

kefal

Kaynak: pixabay.com

Kaynak 2 – Kefal Hakkında Ansiklopedik Bilgi

KEFAL, (Lat. Mugil chelo). Kemiklibalıklar takımının Kefalgiller familyasından bir balık. Atlas Okyanusu, Akdeniz ve Karadeniz’de yaşar. Eti beyaz ve yağlıdır. Daha çok sürüler halinde gezer. Büyük balıklara yem olmamak için açık denizlere çıkmaz. 15-16 yıl kadar yaşar. Mekik biçiminde olan kefalin sırt ve yanları parlak kurşuni, karınları gümüş ya da yaldız rengindedir.

Yumurtalarından bir tür havyar elde edilir. Haskefal adını taşıyan türü Akdeniz ve Karadeniz’de yaşar, boyu 30-70 cm arasında değişir, eti lezzetlidir. Kefallerin en çok aranan türüdür. Başı haskefalden daha sivri olan altınbaşkefal da Akdeniz ve Karadeniz’de yaşar. Uzunluğu 60 cm kadardır. Eti lezzetlidir. Solungaç kapaklarının üzerinde birer sarı leke vardır.

Kefalgiller, (Lat. Mugilidae). Omurgalı hayvanlardan Balıklar sınıfının Kemiklibalıklar takımının Kefaller alt takımına giren kefallerle onlara yakın türleri kapsayan birçok türü çeşitli solucanlara ara konakçılık yapan bir familya. Az tuzlu sularda yaşarlar. Dişleri zayıf, pulları oldukça büyük, etleri lezzetlidir. Sırt bölümü geniş, baş bölümünün üstü yassı, iki sırt yüzgecinden birincisi dört kılçıklıdır. Başlıca türleri: Altınbaşfekal, haskefal, iskarmos, kefal, kobar.

Kefallar, (Lat. Pervesoces). Omurgalı hayvanlardan Balıklar sınıfının Kemiklibalıklar takımının bir alt takımı. Yapı olarak uskumrulara benzerler. Yüzgeçleri dikenlidir. Başlıca familyaları: Gümüşbalığıgiller, Kefalgiller, Kumbalığıgiller, Uskumrugiller.


1 Yorum

  1. erdinç güler on

    cok güzel bir sayfa olmuş tebrikler—birde havyar(yumurtlama) zamanına da değinseydin mükemmel olurdu yinede tşkler….

Leave A Reply