Kehribar Nedir?

0
Advertisement

Kehribar nedir? Kehribar neden meydana gelmiştir? Kehribar özellikleri hakkında bilgi

kehribarKehribar yarı saydam, sert bir maddedir. Rengi açık sarıdan koyu sarıya, kızıla, hatta siyaha kadar değişebilir. İlk çağlarda insanlar kehribarı, bitkilerin salgıladığı sakız gibi bir madde sanıyorlardı. Daha sonra bu inanış değişti. İnsanlar bu kez de kehribarı havada, ya da güneşte kurumuş deniz köpüğü sandılar. XVIII. yüzyılda bir bilgin, kehribarın aslının bitki olduğu görüşünü ortaya attı. 1811’de de, bu yarı saydam sarı maddenin taşıl (fosil) olduğu kesinlikle ispat edildi.

Gerçekten de, kehribar, öteden beri sanıldığı gibi taş değil, bitkisel asıllı bir yeraltı kalıntısı, bir fosildir. Bilirsiniz, canlıların yer altında kalıp taşlaşmış kalıntılarına fosil denir. Kehribar binlerce yüzyıl önce çam reçinelerinin fosilleşmesi sonunda meydana gelmiştir. Kimi kehribarların içinde birtakım böcek fosilleri bulunması da bunu doğrular.

En iyi cins kehribarlar Kuzey Avrupa’da, Baltık Denizi dolaylarında bulunur. Kehribar kumaşa, ya da benzeri bir maddeye sürtülürse, çabucak elektriklenir; küçük çöpleri, kağıt parçacıklarını mıknatıs gibi çeker. Kehribardan ağızlık, baston, şemsiye sapı, tespih, boncuk, biblo gibi çeşitli eşya yapılır.

Advertisement

Leave A Reply